Za nami wybory prezydenckie oraz parlamentarne. Wiele było składanych obietnic, a najbliższy czas pokaże jak nowe władze zrealizują pokładane w nich nadzieje. My skupimy się na obszarze cen prądu, które to z jednej strony w ogóle w kampanii wyborczej nie były poruszane, z drugiej jednak strony cena prądu w Polsce w największym stopniu zależy od ceny węgla. Tutaj już dochodzimy do obszaru, który często był podczas chociażby debat poruszany
Cena prądu 2016 roku i wcześniejsza wysokość rachunków
Na początku warto sprawdzić jak ceny prądu w Polsce przedstawiały się w ciągu ostatnich kilku lat. Wolny rynek energii elektrycznej w Polsce to jeszcze raczkujący rynek, pomimo, że od jego uwolnienia minęło już ponad 8 (!) lat tylko niecałe 2% z nas zdecydowało się na zmianę sprzedawcy prądu. Dlatego dzisiaj skupimy się na grupie 98% Polaków, którzy wysokość ceny prądu zawierzają urzędnikom. Cena prądu jest bowiem na sprzedawców „urzędowych” takich jak:
Narzucana przez Prezesa Urzędu Regulacji energetyki, który ma prawo zatwierdzić lub „nakłonić” do zmiany cen sprzedawców prądu.
Z perspektywy ostatnich 3 lat mieliśmy same obniżki cen. Ze względu na coraz tańszy węgiel, z którego w Polsce produkowane jest ponad 90% energii elektrycznej można było obniżać cenę za energię elektryczną czynną. Czasami nawet o 6%.
Pewnie większość z Was zastanawia się czy na pewno piszemy prawdę, bo nie przypomina sobie wyraźnej obniżki cen. To prawda. Dodać tutaj musimy, że wraz z obniżeniem ceny za sprzedaż prądu, wzrastały opłaty dystrybucyjne za przesył prądu co finalnie przekładało się na znikomą oszczędność na poziomie max. 2%…
Tak czy inaczej trzeba jasno powiedzieć, że ceny prądu w Polsce od 3 lat nie wzrastały, na co z pewnością wpływ miała coraz niższa cena węgla. Dodać od siebie też musimy, że nie mniejszy wpływ ma konkurencja na rynku prądu, szczególnie widoczna w sektorze biznesowym, gdzie zmiana sprzedawcy prądu jest szczególnie atrakcyjna.
Cena prądu 2016 roku wzrośnie?
Wiedząc już, że cena prądu w ostatnich latach nie wzrastała, czego głównym powodem była coraz niższa cena węgla, jak zachowa się teraz rynek energii w Polsce? Czy jest może jakiś inny czynnik, który także w istotny sposób wpłynie na wyższe rachunki w naszych domach? Jak podaje w ostatnich dniach Rzeczpospolita, istnieją także inne przesłanki mogące świadczyć o wzroście ceny prądu:
- duże nakłady inwestycyjne związane z poprawą infrastruktury
- konieczność utrzymywania rezerw mocy
- wsparcie dla inwestycji OZE
- dofinansowywanie kopalń
Jak widzimy przyczyn potencjalnego wzrostu cen prądu w roku 2016 jest przynajmniej kilka. Zupełnie odrębną kwestią jest pytanie czy podwyżki będą dotyczyły dystrybucji prądu czy jego sprzedaży. Z jednej strony dla nas nie stanowi to różnicy, bo i tak za rachunek płacimy całościowo. Z drugiej jednak strony, jeśli miałaby wzrosnąć cena samego prądu (energii elektrycznej czynnej) to możemy się na taką ewentualność przygotować wybierając zakup prądu od sprzedawcy, u którego cena prądu 2016 roku będzie stała i gwarantowana przez cały czas trwania umowy.
Naszym zdaniem warto poświęcić kilka chwil i zabezpieczyć się przed wzrostem cen prądu w kolejnych latach wybierając sprzedawcę prądu, który zagwarantuje nam stałą (niską) cenę prądu w ciągu najbliższych 24 czy 36 miesięcy.