porównywarka cen prądu
Strona główna » Odbiorniki energii elektrycznej w Twoim domu. Cz. 1
Porównanie cen prądu

Odbiorniki energii elektrycznej w Twoim domu. Cz. 1

skarbonka - złota świnka

Czym są odbiorniki energii? To różnego rodzaju urządzenia, które podłącza się do domowej instalacji elektrycznej. Klasyfikuje się je do kilku grup, w zależności od przeznaczenia i zasady działania: oświetlenie, urządzenia grzewcze, sprzęt AGD, urządzenia elektryczne oraz silniki o dużej mocy. W zależności od grupy każda z nich wymaga nieco innej instalacji oraz doboru zabezpieczeń. W tym artykule zajmiemy się wyborem oświetlenia.

Jak dobrze wybrać oświetlenie do domu?

Kiedy planujesz rozmieszczenie oświetlenia pomieszczeń, uwzględnij jego przeznaczenie i sposób użytkowania. Trzeba też zwrócić uwagę na kilka innych ważnych kwestii, jak wygoda obsługi i estetyka, czy natężenie światła.

Oświetlenie ogólne – tego rodzaju oświetlenie instalujemy w formie żyrandola lub plafoniery. Jego zadaniem jest „miękkie” i równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Tego rodzaju efekt uzyskuje się poprzez rozproszone klosze, rastry czy odbite światło sufitu. Załączanie oświetlenia umiejscowione jest w pobliżu drzwi wejściowych. Zamiast wyłącznika można zainstalować ściemniacz elektryczny.

Oświetlenie robocze – to oświetlenie miejsca pracy. Nie może oślepiać, ani powodować powstawania cieni. Do prac ręcznych, czytania najlepiej wykorzystać oświetlenie przenoście z nieprzeźroczystym kloszem. W kuchni warto zainstalować sobie oświetlenie pod szafkami.

Oświetlenie dekoracyjne – instaluje się je głównie jako oświetlenie punktowe. Oprawy do reflektorowych żarówek halogenowych najlepiej montować w ścinkach działowych lub sufitach podwieszanych. Pamiętać trzeba jednak o tym, aby te elementy za bardzo się nie nagrzewały. Przy okazji trzeba wspomnieć, że żarówki halogenowe są przystosowane do napięcia 12V lub 230V. Decydując się na halogeny niskonapięciowe należy je podłączyć do transformatora obniżającego napięcie.

Zmiana Sprzedawcy