Z możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. W poszukiwaniu oszczędności decydują się na podjęcie współpracy z inną firmą i w krótkim czasie przekonują się, że było warto. Co wpływa na kształtowanie cen energii? O tym dowiecie się z tego artykułu.
Składniki kosztów energii – obrót i dystrybucja
Na początku wyjaśnijmy jedną kwestię. Koszt energii jaką ponosi klient końcowy dzieli się na koszty obrotu i dystrybucji.
Koszt dystrybucyjny – opłata na rzecz przedsiębiorstwa dystrybucji energii (właściciel sieci energetycznej w danym regionie). Ponosimy ją za to, że mamy możliwość odbioru określonej ilości energii o ustalonej mocy. Ceny dystrybucyjne są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Jest to około 30% całych kosztów energii elektrycznej.
Ceny te są stałe dla danego rejonu oraz grupy taryfowej. Aby obniżyć koszta należałoby zoptymalizować takie parametry jak:
– grupa taryfowa – wybrać lepszą
– zweryfikować moc umowną
– zweryfikować energię bierną (indukcyjną i pojemnościową)
Koszt za obrót – opłata za faktycznie zużyty prąd, czyli za energię czynną (obrót). Na koszt wpływają czynniki takie jak:
– 71% – energia konwencjonalna (czarna)
– 16% – prawa majątkowe (zielone, żółte, czerwone, fioletowe, białe)
– 8 % – akcyza
– 2% – koszty bilansowania
– 1% – ryzyka
– 2% – marża
Cena na rynku hurtowym
Z powyższego wynika, że cena energii dla klienta uzależniona jest od cen energii elektrycznej na rynku hurtowym. Sprzedawca na podstawie kontraktu terminowego zobowiązuje się dostarczać energię w określonym momencie w przyszłości po ustalonej cenie. Natomiast nabywca zobowiązuje się kupić ją w wyznaczonym czasie za uzgodnioną cenę.
Cenę energii elektrycznej na rynku kształtują dwa podstawowe typy kontraktów terminowych:
- BASE – energia, jaką kupuje trader na stałą dostawę przez całą dobę
- PEAK – cena energii w godzinach szczytu (między 8:00 a 22:00 w dni robocze)
W zależności od tego, w jaki sposób zużywana jest energia (godziny, kiedy pobiera się jej najwięcej), dobiera się odpowiednie proporcje tych dwóch składowych. Różnica między cenami BASE i PEAK to prawie 60 zł za 1 MWh.