porównywarka cen prądu
Strona główna » Cena energii elektrycznej dla firm. Od czego zależy? cz. 1
Ceny prądu

Cena energii elektrycznej dla firm. Od czego zależy? cz. 1

Z możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. W poszukiwaniu oszczędności decydują się na podjęcie współpracy z inną firmą i w krótkim czasie przekonują się, że było warto. Co wpływa na kształtowanie cen energii? O tym dowiecie się z tego artykułu.

Składniki kosztów energii – obrót i dystrybucja

 

Na początku wyjaśnijmy jedną kwestię. Koszt energii jaką ponosi klient końcowy dzieli się na koszty obrotu i dystrybucji.

 

Koszt dystrybucyjny – opłata na rzecz przedsiębiorstwa dystrybucji energii (właściciel sieci energetycznej w danym regionie). Ponosimy ją za to, że mamy możliwość odbioru określonej ilości energii o ustalonej mocy. Ceny dystrybucyjne są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Jest to około 30% całych kosztów energii elektrycznej.

 

Ceny te są stałe dla danego rejonu oraz grupy taryfowej. Aby obniżyć koszta należałoby zoptymalizować takie parametry jak:

– grupa taryfowa – wybrać lepszą

– zweryfikować moc umowną

– zweryfikować energię bierną (indukcyjną i pojemnościową)

 

Koszt za obrót – opłata za faktycznie zużyty prąd, czyli za energię czynną (obrót). Na koszt wpływają czynniki takie jak:

– 71% – energia konwencjonalna (czarna)

– 16% – prawa majątkowe (zielone, żółte, czerwone, fioletowe, białe)

– 8 % – akcyza

– 2% – koszty bilansowania

– 1% – ryzyka

– 2% – marża

 

Cena na rynku hurtowym

 

Z powyższego wynika, że cena energii dla klienta uzależniona jest od cen energii elektrycznej na rynku hurtowym. Sprzedawca na podstawie kontraktu terminowego zobowiązuje się dostarczać energię w określonym momencie w przyszłości po ustalonej cenie. Natomiast nabywca zobowiązuje się kupić ją w wyznaczonym czasie za uzgodnioną cenę.

 

Cenę energii elektrycznej na rynku kształtują dwa podstawowe typy kontraktów terminowych:

 

  • BASE – energia, jaką kupuje trader na stałą dostawę przez całą dobę
  • PEAK – cena energii w godzinach szczytu (między 8:00 a 22:00 w dni robocze)

 

W zależności od tego, w jaki sposób zużywana jest energia (godziny, kiedy pobiera się jej najwięcej), dobiera się odpowiednie proporcje tych dwóch składowych. Różnica między cenami BASE i PEAK to prawie 60 zł za 1 MWh.

Zmiana Sprzedawcy