porównywarka cen prądu
Strona główna » Cena energii elektrycznej dla firm. Od czego zależy? cz. 2
Ceny prądu

Cena energii elektrycznej dla firm. Od czego zależy? cz. 2

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat, co wpływa na kształtowanie cen energii dla firm. Omówiliśmy kilka podstawowych czynników takich jak koszt dystrybucyjny oraz koszt za obrót. W drugiej części chcemy szczegółowo omówić kolejne składniki cen, jakie obowiązują na rynku.

Czytaj: Cena energii elektrycznej dla firm. Od czego zależy? Cz. 1

Koszty świadectw wytworzenia energii

Ważnym składnikiem ceny energii są podatki. Mamy więc obowiązkowe 23% podatek VAT i podatek akcyzowy w wysokości 20 zł MWh. Kolejnym elementem jest koszt praw majątkowych (tzw. certyfikaty pochodzenia energii):

  • zielony – energia pochodząca ze źródeł odnawialnych
  • żółty – kogeneracja gazowa
  • czerwony – kogeneracja z ciepłem
  • fioletowy – kogeneracja z metanem
  • biały – efektywność energetyczna

Z przychodów z certyfikatów państwo finansuje wytwarzanie energii ze źródeł alternatywnych wobec paliw kopalnych.

Koszty bilansowania

Koszt zakupu energii na rynku bilansującym także ma znaczenie, choć nie tak duże, jak koszta omówione przez nas wcześniej. Mówiąc krótko, musimy korzystać z innej energii niż zamówiliśmy. Firma, która wykorzystuje więcej energii niż zamówiła, sprzedawca musi wykupić brakujący wolumen na rynku hurtowym. Jeśli klient zużywa mniej, sprzedawca nadmiar musi sprzedać innym podmiotom. Optymalnie dobierając ilość energii zamawianej na rynku hurtowym, można obniżyć koszty bilansowania.

Marża sprzedawcy

Najmniejsza składowa ceny energii elektrycznej podlega negocjacjom, jednak zasada jest jedna:

  • klient mniejszy płaci wyższą marżę – sprzedawca ponosi większe ryzyko z zamówienia odpowiedniej ilości energii na rynku hurtowym
  • klient „większy” płaci niższą marżę – zużywa dużą ilość energii i zapewnia wyższe obroty

Nie znaczy to wcale, że małe czy średnie przedsiębiorstwa nie mogą wynegocjować lepszej ceny. Są sprzedawcy, których oferta nie jest nastawiona na klientów z najwyższym zużyciem. Warto więc zapytanie ofertowe przesłać do kilku firm zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej.

Zmiana Sprzedawcy