porównywarka cen prądu
Strona główna » Ceny energii elektrycznej
Ceny prądu

Ceny energii elektrycznej

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od kilku lat spadają, dla firm niestety już niekoniecznie. Jak będzie to wyglądać już wkrótce ? Można się spodziewać, że ceny energii będą już rosły dla wszystkich grup taryfowych, gdyż sytuacja w polskiej energetyce wymusi to na sprzedawcach energii.

Średnie ceny energii

Średnie ceny energii elektrycznej w Polsce dla odbiorcy w gospodarstwie domowym z uwzględnieniem opłaty za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, która jest nieodłącznym elementem rachunku za energię, obliczonej na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych za 2012 rok wynosiły 0,5047 zł/kWh. Ta sama cena energii elektrycznej za 2013 rok, wyniosła 0,5048 zł/ kWh. Różnica zatem jest niewielka. Gdzie zatem te obniżki ?

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w roku 2013 wyniosła 181,55 zł/MWh. Za rok 2012 wynosiła 201,36 zł/MWh. W roku 2011 średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wynosiła 198,90 zł/MW, a w 2010 roku średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wynosiła 195,32 zł/MWh.

Z zamieszczonych danych wynika, że średnia cena energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym waha się. Raz wzrasta, aby w następnym roku maleć, a potem znów wzrosnąć i osiągnąć teoretyczne minimum w roku 2014. Na razie jeszcze URE nie podało średniej ceny energii za rok 2014, stąd też nie wiadomo, czy ekperci twierdzący, że ceny są najniższe od lat mają rację.

Jak podaje URE taryfy dystrybutorów: Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja wzrosną średnio dla wszystkich grup odbiorców o 3,9 %. Regulator zatwierdził także taryfy na sprzedaż energii energetycznej przedsiębiorstwom Enea, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż, które zakładają niewielką, nieco ponad półprocentową podwyżkę cen energii elektrycznej dla odbiorców z grup G. W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, wzrosną średnio o 1,8 %.

Zmiana Sprzedawcy