porównywarka cen prądu
Strona główna » Z czego składa się rachunek za energię? Nie wszyscy odbiorcy wiedzą
Ceny prądu Rachunek za energię

Z czego składa się rachunek za energię? Nie wszyscy odbiorcy wiedzą

Wiecie jakie są składowe rachunku za energię elektryczną? Nic nie szkodzi. Okazuje się, że większość odbiorców detalicznych nie wie, jakie są składowe rachunku za energię elektryczną. Jest to o tyle istotne, że nie płacimy za samą energię, ale też za dodatki, takie jak: energia kolorowa, akcyza, czy też usługi przesyłowe i dystrybucyjne.

O ile odbiorcy komercyjni i instytucjonalni znajdą temat nieco bliżej, i znaczna część z nich skorzystała już z możliwości zmiany sprzedawcy energii, o tyle klient detaliczny nadal nie posiada odpowiedniej wiedzy. Warto jednak wiedzieć, że każdy z nas posiada prawo do zmiany sprzedawcy energii. Co więcej, odbiorcy detaliczni nie wiedzą jakie są składowe rachunku za energię elektryczną. Oprócz samej energii płacimy jeszcze za dodatki, m.in. energię kolorową i akcyzę. Trzeba też wiedzieć, że 50% wartości rachunku to koszty usług przesyłowych i dystrybucyjnych. Nie można o tym zapomnieć, gdy mówimy o cenach energii.

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynika, że na koniec lutego 2014 r. z prawa wyboru sprzedawcy skorzystało prawie 105 tysięcy odbiorców z grup taryfowych A, B, C (odbiorcy przemysłowi) i prawie 160 tysięcy gospodarstw domowych (grupa taryfowa G). W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku na zamianę sprzedawcy energii zdecydowało się ponad 22 tysiące gospodarstw domowych.

Zmiana Sprzedawcy