porównywarka cen prądu
Strona główna » Ceny prądu 2016
Ceny prądu

Ceny prądu 2016

ceny prądu 2016
Początek roku to czas, kiedy Urząd Regulacji Energetyki na podstawie wniosków składanych jeszcze w roku 2015 przez sprzedawców energii elektrycznej zatwierdza nowe ceny prądu 2016 roku. Oznacza to, że od 1 stycznia cena kWh energii elektrycznej czynnej w naszym domu ulegnie zmianie

Początek roku to czas, kiedy Urząd Regulacji Energetyki na podstawie wniosków składanych jeszcze w roku 2015 przez sprzedawców energii elektrycznej zatwierdza nowe ceny prądu 2016 roku. Oznacza to, że od 1 stycznia cena kWh energii elektrycznej czynnej w naszym domu ulegnie zmianie. Na szczęście po raz 3 z rzędu zmiana ta jest dla nas korzystna – zapłacimy mniej za prąd w 2016 roku.

Ceny prądu 2016 roku zatwierdzone dla 5 sprzedawców

Kto ma obowiązek składania wniosków dot. cen prądu? Przede wszystkim cyklicznie muszą to robić tzw. sprzedawcy prądu z urzędu. Czyli firmy, które np. w przypadku gdy inna firma sprzedająca energię elektryczną np. upadnie, jej klienci automatycznie przechodzą pod skrzydła „sprzedawcy z urzędu”, który sprzedaje prąd właśnie po cenach taryfowych. Gwarantuje to zawsze ciągłość dostaw energii elektrycznej do naszego domu lub firmy w ekstremalnej sytuacji upadku jakiejś innej firmy.

Rolę sprzedawcy „z urzędu” pełni w Polsce 5 firm, które swoim obszarem obejmują przedstawione na poniższej grafice obszary:

  1. Enea
  2. Energa
  3. Tauron
  4. PGE
  5. RWE

ceny prądu 2016 sprzedawcy

źródło: wikipedia.pl

Jak cena prądu 2016 roku zmieniła się w odniesieniu do roku 2015?

Sprawdźmy teraz dokładnie co i o ile potanieje. Jak widzimy na załączonej poniżej tabeli zmiana jest kosmetyczna i wyniesie nieco ponad 1%. Da to tak naprawdę niższe ceny prądu w zależności od naszego zużycia od 1 do 2 zł w ciągu miesiąca.

ceny prądu 2016 kWh

źródło: ure.gov.pl

Przyznacie sami, że zmiana nie powala na kolany. Pytanie jakie można sobie zadać, czy zatwierdzona obniżka mogła być bardziej znacząca? 25 zł w ciągu roku, które zostaną w naszych kieszeniach zapewne nikt nie odczuje. Jedynym wyjściem jakie mamy to zmiana sprzedawcy prądu. Decydując się na taki wariant jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 10% co tak naprawdę daje nam 1 rachunek w ciągu roku gratis – a taki bonus z pewnością będzie przez nas mile widziany.

Nie zmienia to jednak faktu, że tak długo jak ceny prądu będą regulowane i o ich wysokości decydować będą prezesi spółek Skarbu Państwa oraz urzędnicy z URE oraz procedura zmiany sprzedawcy nie zostanie uproszczona, tak długo odczuwalne obniżki cen prądu będą tylko dostępne dla tych z nas, którzy zmianę sprzedawcy prądu już przeprowadzili!

 

 

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)