porównywarka cen prądu
Strona główna » Sieć elektroenergetyczna a rozpoczęcie budowy
Ceny prądu Porównanie cen prądu

Sieć elektroenergetyczna a rozpoczęcie budowy

Dowiedz się, jakie formalności musisz dopełnić, zanim rozpoczniesz budowę. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci wiele spraw.

Czy trzeba sprawdzić dostęp do sieci elektroenergetycznej przed zakupem działki?

 

Przed rozpoczęciem prac budowlanych musimy zadbać o zapewnienie dostępu do sieci elektroenergetycznej. Dlaczego? Z jednego prostego powodu – energia będzie nam potrzebna podczas budowy w celu zasilenia narzędzi czy potrzebnych urządzeń.

 

Możliwość podłączenia przyszłego budynku do sieci elektroenergetycznej jest warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli na terenie budowy nie ma infrastruktury technicznej, doprowadzenie sieci może być trudniejsze. Sprawdźmy, czy teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przeznaczony jest pod budownictwo.

 

Możliwości wyboru rodzaju przyłącza na czas budowy

 

Rodzaj przyłącza zależy od warunków technicznych istniejącej sieci. Preferowanymi są przyłącza kablowe pod ziemią. Napowietrzne przyłącza wykonuje się w przypadku podłączenia do sieci napowietrznej i budowane są tymczasowo na czas budowy lub docelowo po zakończeniu budowy. Decyzję o sposobie przyłączenia do sieci określa firma dostarczająca energię.

 

Jaka moc przyłączeniowa?

 

Do określenia mocy przyłączeniowej potrzebny jest nam odpowiedni plan. Moc przyłączeniowa uzależniona jest bowiem od przewidywanej liczby i mocy zainstalowanych urządzeń elektrycznych. Ustal, jakie odbiorniki elektryczne będą zainstalowane w domu i jaki będzie Ci jeszcze potrzebny zapas mocy dla urządzeń, które chciałbyś podłączyć w przyszłości.

 

Największe zapotrzebowanie na moc mają wszelkie urządzenia grzewcze, a więc kuchenki elektryczne, podgrzewacze wody, elektryczna instalacja grzewcza. Orientacyjnie można przyjąć, że dla domu wykorzystującego energię elektryczną wyłącznie do oświetlenia, do zasilania sprzętu gospodarstwa domowego wystarczy moc przyłączeniowa rzędu 10 – 12 kW.

 

Dla przykładu:

 

  • Kuchenka elektryczna – nie mniej niż 16 kW
  • Przepływowy podgrzewacz wody – 20-25 kW
  • Ogrzewanie domu (zależy od powierzchni, ciepłochronności ścian, okien i systemu grzewczego) – przyjmuje się 50-70 kW
Zmiana Sprzedawcy