porównywarka cen prądu
Strona główna » Zmiana sprzedawcy prądu
Ceny prądu

Zmiana sprzedawcy prądu

zmiana sprzedawcy prądu
zmiana sprzedawcy prądu
Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce to wciąż mało popularna forma szukania oszczędności. O ile w przypadku gospodarstw domowych jest to zrozumiałe to wciąż wiąże się dla większości z nas z dość symbolicznym zyskiem o tyle w przypadku firm, nawet tych najmniejszych fakt płacenia stawek taryfowych czyli takich jakie narzucają nam państwowi monopoliści może dziwić.

Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce to wciąż mało popularna forma szukania oszczędności. O ile w przypadku gospodarstw domowych jest to zrozumiałe to wciąż wiąże się dla większości z nas z dość symbolicznym zyskiem o tyle w przypadku firm, nawet tych najmniejszych fakt płacenia stawek taryfowych czyli takich jakie narzucają nam państwowi monopoliści może dziwić.

Zmiana sprzedawcy prądu w domu

Jak wynika ze statystyk cyklicznie przedstawianych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) w Polsce sprzedawcę w taryfie G (G11, G12, G12w i G13) zmieniło nieco ponad 350 tysięcy odbiorców – stan na koniec sierpnia 2015 roku.

zmiana sprzedawcy prądu dla domu
9
źródło: ure.gov.pl

Pod uwagę należy wziąć fakt, że uprawnionych do przeprowadzenia zmiany sprzedawcy prądu jest prawie 13 milionów (!) odbiorców. W prostym rachunku wychodzi, że na zmianę zdecydowało się nieco ponad 2% uprawnionych do tego osób. Skąd w takim razie może brać się niechęć do możliwości zakupienia tańszego prądu? Jak pokazują różnego rodzaju badania, a także nasze własne doświadczenie powodów jest kilka:

  • oferty u innych sprzedawców nie są na tyle atrakcyjne aby z nich skorzystać – tutaj trzeba dodać, że na szczęście są one coraz bardziej dopasowane do odbiorców i coraz bardziej atrakcyjne cenowo
  • obawa przed dużą ilością formalności – w Polsce można już umowę podpisać przez internet
  • strach przed oszustami
  • przyzwyczajenie do obecnego sprzedawcy energii elektrycznej wynikający z podświadomego wiązania go z firmą zajmującą się dystrybucją prądu
  • oczekiwanie na wypowiedzenie umowy (ok. 3-6 m-c)
  • dwa rachunki (jeden za dystrybucję, drugi za sprzedaż prądu)

Z powyższych punktów najbardziej trafionym wydaje się być pkt. 1. Ze względu na małe zużycie energii elektrycznej w naszych domach i fakt, że z rachunku za prądu ok. 50% to koszty jego dystrybucji (przesyłu) nasze oszczędności są w pewnym sensie proporcjonalne do wysokości obecnego rachunku.

Zmiana sprzedawcy prądu w firmie

Co do właścicieli firm, którzy to w Polsce posiadają ok. 1,5 mln. liczników energii elektrycznej przeważnie w taryfie C, brak popularności tego typu zmiany jest dość zaskakujące. Jak pokazują poniższe statystyki niecałe 10% przedsiębiorców zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu (!)

zmiana sprzedawcy prądu dla firm
źródło: ure.gov.pl

Dlaczego w takim razie tak niewielka liczba firm zdecydowała się skorzystać z tej opcji, w której zmiana sprzedawcy prądu daje wymierne korzyści? Odpowiedzi jest kilka:

  1. Statystyki URE nie oddają stanu faktycznego. To naszym zdaniem najbardziej trafiony argument. Proszę pamiętać, że statystyki URE dotyczące zmian sprzedawcy energii elektrycznej odnoszą się tylko do sytuacji, w której ktoś z nas zmienia firmę A na firmę B. W praktyce wielu przedsiębiorców (jeśli nie większość) po otrzymaniu opcji przejścia do innej firmy dzwoni do obecnego sprzedawcy prądu i prosi o przygotowanie kontroferty. W ten sposób firma uzyskuje zamierzony cen – obniżenie rachunku za prąd, obecny sprzedawca utrzymuje klienta, a do statystyk nie informacja o tym, że taki przedsiębiorca świadomie wykorzystał (i dobrze!) liberalizację rynku energii elektrycznej w Polsce do obniżenia swoich rachunków.
  2. Strach przed powiązaniami i kłopotami związanymi z zależnościami między „zasiedziałym sprzedawcą prądu” a firmą odpowiadającą za dystrybucję
  3. Konieczność ponoszenia kosztów modernizacji układów rozliczeniowo – pomiarowych (liczników) dotyczy tylko odbiorców z taryfy B (średnie napięcie) i C (wysokie napięcie)

Cała reszta to bogaci przedsiębiorcy, którzy nie liczą się z kosztami 😉 tak, tak… pamiętajmy, że zmiana sprzedawcy prądu to tak naprawdę 1h spędzona na przeglądaniu ofert, wybranie najlepszej cenowo i podpisanie umowy przy kurierze lub przez internet

Zmiana sprzedawcy prądu

Naszym zdaniem rynek energii w Polsce i jego liberalizacja będzie posuwała się w Polsce do przodu. W przypadku firm, rynek działa na pełnych obrotach, a przy użytkownikach indywidualnych naszym zdaniem cały czas brakuje uporządkowania papierologii, która z jednej strony nie będzie nas dotykała bezpośrednio, bo formalności załatwia nowy sprzedawca prądu, jednak przyzwyczajenie do tego, że jak zamawiam usługę to chcę z niej szybko skorzystać (rynek telekomunikacji) stawia rynek zmiany sprzedawcy prądu daleko w tyle

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)