porównywarka cen prądu
Strona główna » Cena prądu w Polsce
Ceny prądu

Cena prądu w Polsce

Cena prądu w Polsce wynosi średnio 0,55 zł/kWh. Jednak są zależne od operatora systemu dystrybucyjnego i sprzedawcy energii. Jako odbiorcy mamy możliwość wyboru sprzedawcy energii, nie mamy jednak możliwości wyboru operatora systemu dystrybucyjnego. Operator jest zawsze przypisany do miejsca, w którym mieszkamy.

Cena prądu w Polsce 2018 roku

Zawsze najtańszym rozwiązaniem jest korzystanie z tego samego operatora systemu dystrybucyjnego i sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak warto przeanalizować ceny prądu w Polsce w zależności od tego, jakiego sprzedawcę energii elektrycznej wybierzemy w naszym regionie. Dokładne aktualne ceny prądu w Polsce w zależności od głównych sprzedawców energii elektrycznej przedstawiono tutaj. Jak wspomniano na wstępie ceny prądu w Polsce to średnio 0,55 zł/ kWh. Na terenie Polski północnej i środkowej, gdzie operatorem systemu dystrybucyjnego i sprzedaży jest ENERGA, ceny prądy wyniosą przynajmniej 0,59 zł/kWh. W Polsce północno-zachodniej, gdzie operatorem systemu dystrybucyjnego jest ENEA, aktualna cena prądu wynosi 0,51 zł/kWh. W re jonie Polski południowo-zachodniej i południowej, gdzie operatorem systemu dystrybucyjnego jest TAURON zapłacimy minimum 0,52 zł/kWh – 0,52 zł/kWh. W obszarze Polski wschodniej, gdzie operatorem systemu dystrybucyjnego jest PGE zapłacimy od 0,57 zł/kWh. Na obszarze miejskim Warszawy, gdzie operatorem systemu dystrybucyjnego jest innogy, minimalna cena prądu wynosi 0,51 zł/kWh.

Co się składa na ceny prądu w Polsce?

Jako konsumenci energii elektrycznej powinniśmy wiedzieć z czego się składają ceny prądu w Polsce, a więc na co w rzeczywistości wydajemy to 55 groszy za 1 kWh. Największym kosztem jest zakup energii elektrycznej. Wynosi on 18 groszy za 1 kWh. Następny na liście wydatków jest koszt własny operatora, który wynosi średnio 11 groszy. Kolejnym sporym wydatkiem w tej cenie jest podatek VAT. Spośród każdych wydanych 55 groszy, 10 groszy idzie na ten podatek. Inne duże koszty, od których zależą finalne ceny prądu w Polsce to koszty przesyłowe. Na ten cel idzie 9 groszy z każdych wydanych przez nas 55 groszy na zakup 1 kWh energii elektrycznej. Najniższe koszty to marża dystrybutora, podatki i opłaty lokalne i akcyza. Za akcyzę zapłacimy 4 grosze. Podatki i opłaty lokalne kosztują nas 2 grosze. Natomiast na marżę dystrybutora składa się 1 grosz.

Zmiana Sprzedawcy