Niedawno pisaliśmy o efektywności energetycznej urządzeń gospodarstwa domowego, o której zapewniają użytkowników obligatoryjne etykiety. Już większość sprzętu AGD jest w nie zaopatrzona. Pomocne do określenia wydajności energetycznej urządzeń są również opisy techniczne.
Wybór mocy sprzętu AGD a rzeczywisty pobór prądu
Urządzenia AGD, które stosowane są codziennie bez przerwy (np. chłodziarko-zamrażarka) lub regularnie z wysoką częstotliwością (np. pralka, telewizor) kupujemy, sugerując się etykietami energetycznymi i wybieramy w zdecydowanej większości sprzęty o wyższej klasie energetycznej. Inaczej rzecz się ma ze sprzętami, które eksploatujemy regularnie, ale rzadziej bądź zupełnie sporadycznie. Należą do nich odkurzacz, pralka, żelazko, suszarka, blender, ekspres do kawy, opiekacz, czy też czajnik elektryczny. W tym wypadku określenie „energooszczędne urządzenie” bywa utożsamiane z takim, które ma mniejszą moc. Moc sprzętu określana w jednostkach W (wat) często decyduje o zakupie. Myśląc o oszczędzaniu energii, nierzadko zaopatrujemy gospodarstwo domowe w sprzęty o mniejszej mocy. I tu popełniamy pierwszy błąd. Urządzenia o mniejszej mocy potrzebują więcej czasu na uzyskanie zadowalającego efektu, więc z reguły pobierają dużo więcej prądu.
Informacja o mocy urządzenia daje nam podstawę do obliczenia, ile energii zużyje dany sprzęt działając nieustannie przez jedną godzinę. Oto przykład: żelazko o mocy 2500 W, działając w najwyższych parametrach przez godzinę, pobierze 2,5kWh. Jak to przekłada się na koszty za pobraną energię? Dajmy na to, że żelazko pracowało na pełnych obrotach przez 30 minut. Obliczamy prosty rachunek 2,5 kWh (2000 W) x 0,5 h (30 minut) daje 1,25kWh. Następnie zużytą energię mnożymy przez uśrednioną (bądź aktualną) cenę prądu, np. 1,25 kWh x 0,60 zł daje nam 0,75 zł.
Moc najczęściej eksploatowanego sprzętu AGD
Poniżej przedstawiamy spis najczęściej używanych sprzętów w typowym gospodarstwie domowym i ich standardową moc.
Chłodziarko-zamrażarka – 0,06 kWh – 0,1 kWh
Zmywarka – 1 kWh-1,5 kWh
Pralka – 1 kWh-1,2 kWh
Telewizor – 0,22-0,8 kWh
Piekarnik – 2,5 kWh-2,9 kWh
Czajnik elektryczny – 1,8-3 kWh
Przenośny grzejnik elektryczny – 1,2-1,4 kWh
Komputer z monitorem -0,25-0,35 kWh
Odkurzacz – 1,2-1,8 kWh
Pobór rzeczywistej mocy sprzętu AGD zależy od trybu pracy urządzenia, oraz czasu w jakim jest eksploatowany.