porównywarka cen prądu
Strona główna » Jak oszczędzać na rachunkach za prąd? Część 2
Ceny prądu Rachunek za energię

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd? Część 2

Zastanawiasz się, jak oszczędzać na rachunkach za prąd? W poprzednim wpisie radziliśmy zmianę sprzedawcy energii, zmianę taryfy lub zakup sprzętu o dobrej klasie energetycznej. Dzisiaj też mamy dla Ciebie garść pożytecznych porad.

Odpowiedź na pytanie: Jak oszczędzać na rachunkach za prąd?, nie wydaje się wcale taka trudna. Przy odrobinie uporu i konsekwencji zauważysz, że rachunki za prąd są znacznie mniejsze. W jaki inny sposób można sobie pomóc?

 

1. Wyłącz, jeśli nie korzystasz

Jedynym typem urządzenia, które musi pracować cały czas jest lodówka. Tymczasem w naszych domach nieustannie włączone są także telewizor i komputer. Zdziwiłeś się? Machinalnie sprawdzamy, czy wyłączyliśmy żelazko albo prostownicę do włosów. Ignorujemy jednak telewizor i komputer, zamiast skorzystać z opcji hibernacji komputera czy wyłączania się telewizora w określonym wcześniej czasie.

2. Wykorzystaj odpowiednio sprzęt

Okazuje się, że nieodpowiednio korzystamy z urządzeń AGD – zarówno tych mniejszych, jak i tych dużych. Weźmy pod lupę chociażby takie czajniki elektryczne. Przy każdym gotowaniu napełniamy czajnik do maksymalnego poziomu, a potem zalewamy sobie jedną filiżankę kawy. Niepotrzebnie. Lepiej wlać tyle, ile potrzebujemy. Zaoszczędzimy czas i pieniądze. Podobnie ma się sprawa z żelazkiem czy odkurzaczem. Lepiej wykonywać te czynności rzadziej, ale dłużej, niż często i krótko. Podobnie jest z większym sprzętem AGD. Nie ma sensu uruchamiać niezaładowanej maksymalnie pralki czy zmywarki do naczyń. Wiele z tych urządzeń oferuje programy typu eko, które są ekologiczne i ekonomiczne.

3. Korzystaj z listw zasilających z wyłącznikiem

Urządzenia działające w stanie czuwania poważnie podnoszą rachunki za energię elektryczną. Wyłączając je tylko pilotem, narażasz się na wyższe rachunki. Mała dioda świecąca się w telewizorze, zestawie video czy audio, albo w dekoderze, to licznik nabijający zużytą energię. Lepiej wyciągać kontakty tych urządzeń z gniazdek lub korzystać z list zasilających z wyłącznikiem.

Zmiana Sprzedawcy