porównywarka cen prądu
Strona główna » Jak oszczędzać na rachunkach za prąd? Część 1
Rachunek za energię

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd? Część 1

Ceny życia z roku na rok wzrastają, a nasze płace nadal stoją w miejscu. Trzeba kombinować, jak zaoszczędzić i na czym. Jednym ze sposobów na oszczędności jest płacenie mniejszych rachunków za energię elektryczną.

Jak zmniejszyć rachunki za korzystanie z energii elektrycznej? Może wydawać się to nie do wykonania, ale przy odrobinie uporu oraz konsekwencji zobaczysz, że może Ci się to udać. Skorzystaj z kilku praktycznych porad:

 

1. Zmień sprzedawcę

Polacy do tej formy oszczędzania jeszcze się nie przyzwyczaili. Najczęstszym powodem rezygnacji z podjęcia współpracy z innym sprzedawcą jest próba zaangażowania, poświęcenia czasu i chęci. Chodzi o to, aby porównać oferty różnych sprzedawców, obliczyć jaką będziemy mieli oszczędność, anulować stare umowy i podpisać nowe. Niektórym się wydaje, że nie warto, ale wiele osób potwierdza, że jest to to jeden z łatwiejszych sposób na oszczędzanie. Najbardziej zauważą to przedstawiciele firm. W Internecie można znaleźć porównywarki cen oraz kalkulatory, co pozwoli Ci podjąć najkorzystniejszą umowę.

 

2. Zmień taryfę

Jeśli uważasz, że nie masz czasu na zmianę sprzedawcy, to przynajmniej postaraj się dowiedzieć o innej ofercie u tego samego operatora. Pomyśl nad zmianą taryfy. Energię można kupować m.in. w taryfie jednostrefowej (G11) lub dwustrefowej (G12). Pierwszy przypadek to cena energii przez całą dobę na stałym poziomie. Druga opcja to wyższe ceny w godzinach szczytu i niższe poza nimi. Wybierając taryfę G12 trzeba jednak przemyśleć swoją aktywność domową w określonych godzinach. Najlepiej w tym wypadku dokonać pewnych obliczeń.

 

3. Kupuj urządzenia z dobrą klasą energetyczną

Każda pralka, lodówka czy piekarnik musi posiadać dobrą klasę energetyczną. Z punktu widzenia klienta, chcącego zaoszczędzić na energii elektrycznej najbardziej atrakcyjna jest klasa energetyczna A. W sprzedaży są urządzenia oznaczone literą A z plusami – im więcej plusów, tym dla nas lepiej. Warto wydać nieco więcej pieniędzy na zakup sprzętu o lepszej klasie, aby potem móc cieszyć się niższymi rachunkami.

 

Wkrótce kolejny artykuł z serii „Jak oszczędzać na rachunkach za prąd?”.

Zmiana Sprzedawcy