Wyładowania atmosferyczne w ciepłych miesiącach pojawiają się z niepomiernie wyższą częstotliwością niż ma to miejsce zimą. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie ze sobą niosą. Piorunochrony i listwy przepięciowe nie są gwarantem ochrony elektronicznych sprzętów domowych.
Dlaczego wyładowania atmosferyczne są niebezpieczne?
Pioruny to potężne wyładowania elektryczności pomiędzy dwiema chmurami lub między chmurą i ziemią o napięciu do miliarda woltów. Zawsze towarzyszy im huk i błyskawica. Piorunochrony nie są w stanie ochronić okablowania elektronicznych sprzętów gospodarstwa domowego, a to właśnie instalacja elektryczna jest najlepszym przekaźnikiem elektryczności. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas burzy piorun uderzy w instalację czy to internetową, telefoniczną, telewizyjną lub w ogóle w sieć elektryczną, uszkadzając, a nieraz i całkowicie niszcząc sprzęt łącznie z instalacją.
Jak zabezpieczyć sprzęty domowe przed burzą?
Wielu osobom wydaje się, że jeśli przed zbliżającą się burzą wyłączą sprzęt i pozostawią go na tzw. czuwaniu (stand-by) to w zupełności wystarczy. Nic bardziej mylnego. Jak przeczytaliście kilka wersów wcześniej, wyładowania atmosferyczne uderzają głównie w instalację. Sprzęt do niej podłączony w przypadku uderzenia piorunu otrzyma znacznie wyższe napięcie niż dopuszczalne i zwyczajnie się spali. Dlatego tak ważne jest, by uniemożliwić dopływ prądu do urządzeń, wyłączając je z gniazd elektrycznych, anten zewnętrznych i sieci internetowych.
Nie można bagatelizować również ochrony sprzętu AGD – chłodziarko-zamrażarki, zmywarki, pralki, miksery itp. mimo że nie są tak podatne na przepięcia jak inne sprzęty elektroniczne ze względu na znikomą elektronikę, również zaleca się całkowicie wyłączyć z gniazd elektrycznych. Przy tak potężnych burzach, które współcześnie pojawiają się bardzo często, najlepszym rozwiązaniem jest całkowite uniemożliwienie dopływu prądu do sieci elektronicznej przez wyłączenie głównego bezpiecznika. Ta czynność ochroni całą instalację, a także sprzęt do niej podłączony.
Kiedy zabezpieczać sprzęt i instalację?
Burze przyzwyczaiły nas do tego, że mogą pojawiać się znienacka. Będąc na miejscu w pomieszczeniu, w którym znajdują się sprzęty elektroniczne, najlepiej uniemożliwić im dopływ prądu, gdy tylko pojawi się silny grzmot świadczący o „zbliżaniu się” burzy. Najrozsądniej jednak wyłączać z gniazd wszystkie sprzęty przed każdym wyjściem z domu, a szczególnie przed wyjazdem związanym z dłuższą nieobecnością. Niedopatrzenia mogą się okazać bolesne w skutkach.