porównywarka cen prądu
Strona główna » Kupuj sprzęt świadomie – etykiety energetyczne
Rachunek za energię

Kupuj sprzęt świadomie – etykiety energetyczne

G12


Producenci AGD wychodzą naprzeciw ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniom, jakie możemy stosować w domu na korzyść naszych comiesięcznych rachunków za prąd. Jak sprawdzić, czy dany sprzęt spełni nasze oczekiwania związane z minimalnym zużyciem energii?

Dyrektywy Unii Europejskiej oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 20 maja 2005 r. w sprawie wymagań dotyczących dokumentacji technicznej, stosowania etykiet i charakterystyk technicznych oraz wzorów etykiet dla urządzeń nakładają obowiązek na producentów wypuszczających sprzęty AGD na rynek europejski zaopatrywania ich w etykiety energetyczne. Etykiety te są nieodzowną informacją dla potencjalnych nabywców sprzętu. Przedstawiają, ile energii zużywa sprzęt za pomocą czytelnej skali od A+++ do G.

Oznakowanie jest graficzne i przejrzyste w odczycie. Klasy wyższe oznaczone są kolorem zielonym (od klasy A do C), klasy niższe kolorem żółtym i pomarańczowym (od D do F) i najniższa czerwonym (G). Im wyższa klasa energetyczna sprzętu, tym mniej energii pobiera on na prawidłowe funkcjonowanie. Obowiązek etykietowania na ten moment mają producenci chłodziarek domowych, chłodziarko-zamrażarek domowych, zamrażarek domowych, pralek domowych jednobębnowych, pralko-suszarek domowych, suszarek bębnowych domowych, zmywarek domowych, piekarników elektrycznych domowych o masie większej lub równej 18 kg, niektórych lamp domowych oraz klimatyzatorów domowych.

Etykiety energetyczne są dokumentami ściśle znormalizowanymi. Na każdy z wyżej wymienionych sprzętów jest osobny wzór, ale każda z etykiet bez względu na rodzaj sprzętu musi zawierać podobne dane techniczne. Należą do nich: nazwa producenta, nazwa modelu, znak firmowy, określenie klasy energetycznej na podstawie skali od A do G, oznakowanie energetyczne (wspólnotowe logo), określenie średniego rocznego zużycia energii w khW w skali roku oraz poziom hałasu w dB. Obowiązek etykietowania sprzętu AGD spowodował większą świadomość ekologiczną wśród nabywców. Wiedza o tym, jak dużo energii zużywa dany sprzęt, decyduje o kupnie częściej niż cena.

Zmiana Sprzedawcy