porównywarka cen prądu
Strona główna » Podlicznik prądu – czym jest, jak działa i jak go założyć?
Rachunek za energię

Podlicznik prądu – czym jest, jak działa i jak go założyć?

podlicznik prądu
Podlicznik prądu umożliwia podliczanie energii elektrycznej zużywanej w wydzielonej części obiektu budowlanego – np. na jednej kondygnacji domu wielorodzinnego. Poniżej prezentujemy, czym jest i jak działa podlicznik prądu, a także, w jaki sposób można go założyć.

Podlicznik prądu umożliwia podliczanie energii elektrycznej zużywanej w wydzielonej części obiektu budowlanego – np. na jednej kondygnacji domu wielorodzinnego. Poniżej prezentujemy, czym jest i jak działa podlicznik 3 fazowy prądu, a także, w jaki sposób można go założyć.

Czym jest i jak działa podlicznik prądu?

Podlicznik prądu jest to zwykły licznik prądu, a innymi słowy, jest to miernik zużywanej energii elektrycznej w konkretnym wycinku obwodu elektrycznego. Podlicznik prądu prezentuje zużycie energii elektrycznej w kWh. Dzięki podlicznikowi prądu możliwe jest łatwiejsze rozliczanie zużytej energii elektrycznej między kilkoma jej użytkownikami, a także sprawowanie dokładniejszej kontroli nad zużywanym prądem.

Podlicznik prądu można założyć w sposób nieformalny

Użycie podliczników prądu nie jest obligatoryjne i mogą być one montowane nieformalnie; dodatkowo, jako rozwiązanie umożliwiające łatwiejsze rozliczanie zużywanej energii we współdzielonej nieruchomości – np. w przypadku wielorodzinnego i wielokondygnacyjnego domu, czy przy użytkowaniu lokalu przez grupę studentów. Naturalnie wskazania podlicznika prądu nie są uściślane na rachunkach za prąd, które to nadal wystawiane będą względem wskazań głównego licznika.
Podlicznik prądu nie może być również dowodem w sprawie w przypadku zgłoszenia nieopłacania swojej części rachunków. Dlatego też, jeżeli najbezpieczniejszym rozwiązaniem pod względem prawnym jest rozdzielenie instalacji elektrycznej, a więc wykonanie drugiego przyłącza energetycznego i zamontowanie osobnego licznika. Należy pamiętać również, że o ile montaż podlicznika nie jest regulowany prawnie, o tyle jego instalację należy skonsultować z zakładem energetycznym.

Podlicznik prądu a koszt montażu i zakupu

Ceny podliczników prądu zaczynają się już od 20 złotych, a mogą kończyć się nawet na ponad 100 zł. Na cenę miernika wpływ ma kilka czynników. Są to: legalizacja urządzenia, okres gwarancyjny, dokładność wskazań, oraz ilość obsługiwanych faz. Najtańsze podliczniki prądu to jednofazowe, proste konstrukcje. Za podliczniki trójfazowe przyjdzie nam zapłacić od 50 do nawet 200 złotych.
Ceny montażu podliczników prądu zależne są od lokalizacji podlicznika w instalacji domowej i ilości obsługiwanych faz. Na instalację podlicznika należy szykować od 50 do około 100 złotych.
Chcesz wyklarować swoje opłaty za energię elektryczną i płacić mniej? Zmień sprzedawcę prądu – skorzystaj z porównywarki cen energii elektrycznej i gazu Optimal Energy i zacznij oszczędzać już dziś.

mmk
Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)