porównywarka cen prądu
Strona główna » Co to jest opłata handlowa za prąd?
Ceny prądu

Co to jest opłata handlowa za prąd?

Opłata handlowa
Na rachunkach za prąd możemy zauważyć kilka pozycji, za które płacimy. Są tam opłaty takie jak stała i zmienna - one trafiają do dystrybutora, do tego dochodzi opłata za zużycie kWh trafiająca do sprzedawcy i opłata, której poświęcony jest ten wpis – opłata handlowa, ona także jest naliczana przez sprzedawcę energii.

Na rachunkach za prąd możemy zauważyć kilka pozycji, za które płacimy. Są tam opłaty takie jak stała i zmienna – one trafiają do dystrybutora, do tego dochodzi opłata za zużycie kWh trafiająca do sprzedawcy i opłata, której poświęcony jest ten wpis – opłata handlowa Energa, ona także jest naliczana przez sprzedawcę energii. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Opłata handlowa – za co płacimy?

Opłatę handlową można ogólnie określić jako opłatę za prowadzenie naszego rozliczenia, utrzymanie infrastruktury, płacenie pracownikom i utrzymanie możliwie najwyższego poziomu świadczenia usług przez sprzedawcę. Najczęściej jest to zgodne z prawdą. Otóż firmy, które naliczają tę opłatę zwykle cieszą się wysokim zadowoleniem wśród swoich klientów w kwestii prowadzenia współpracy.

Jak często płacimy opłatę handlową?

Niezależnie od tego jak często otrzymujemy rozliczenie, to opłata handlowa naliczana jest co miesiąc. Czyli w przypadku, gdy wynosi ona 10 zł, to w ciagu roku dopłacamy 120 zł. Jest to niestety często pomijana informacja w rozmowach z klientami, dlatego warto mieć tego świadomość.

Kto płaci opłatę handlową za prąd?

Wszystko zależy od tego jaką firmę energetyczną wybierzemy. Często zdarza się, że taka opłata nie występuje. Jednak w zamian za to płacimy więcej za kWh. I odwrotnie, gdy mamy naliczaną tę opłatę, oferta za kWh może być dużo atrakcyjniejsza. Dlatego, żeby upewnić się za co płacimy, trzeba zajrzeć do ostatniego rachunku i sprawdzić czy w podsumowaniu opłat znajduje się pole „opłata handlowa”.

Czy opłata handlowa jest obowiązkowa?

Nie, wszystko zależy od wybranej przez nas oferty. Jeśli jednak nie zostaliśmy o tym poinformowani, to przy podpisywaniu umowy powinniśmy zostać o tym powiadomieni. Jeśli nie zostaliśmy, to możemy zgłosić to do UOKiK. Wiele spraw zostało rozstrzygniętych na korzyść konsumentów, a firmy energetyczne były zobowiązane do oddania pobranych pieniędzy.

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 4 (2 oceny)