porównywarka cen prądu
Strona główna » Ile prądu zużywa apartament?
Ceny prądu

Ile prądu zużywa apartament?

ile prądu zużywa apartament
Mieszkania o wysokim standardzie to także wysokie koszty utrzymania. Praca wielu urządzeń wymaga dużych ilości prądu. Rachunki jednak niekoniecznie muszą być wysokie. Sprawdźmy ile prądu zużywa się, mieszkając w apartamencie.

Wiemy już ile wynosi zużycie prądu w mieszkaniu w bloku. Mieszkania o wysokim standardzie to także wysokie koszty utrzymania. Praca wielu urządzeń wymaga dużych ilości prądu. Rachunki jednak niekoniecznie muszą być wysokie. Sprawdźmy ile prądu zużywa się, mieszkając w apartamencie. Czy więcej elektroniki sprawia, że zapłacimy dużo więcej?

Zużycie prądu w apartamencie

W przypadku mieszkań o wyższym standardzie mówimy o kilku cechach, które muszą zostać spełnione. Do atrybutów apartamentu zaliczamy:

  • minimum 100 m2 powierzchni,
  • prestiżowa lokalizacja,
  • budynek wysokiej jakości,
  • strzeżone miejsce,
  • dodatkowe usługi(sprzątanie, pranie).

W takim mieszkaniu spotkamy także dużo więcej elektroniki, niż ta, z którą mamy do czynienia na co dzień użytkując lokal o niższym od opisywanego standardzie.

Koszt i zużycie prądu w apartamencie

Koszt utrzymania zwykłego mieszkania wyposażonego w podstawowy sprzęt RTV, AGD i ogrzewany energią elektryczną to od 3 do 4,5 tys. złotych rocznie. W przypadku apartamentu ze względu na większą powierzchnię mówimy o podstawowych kosztach rzędu 10-12 tys. złotych rocznie, ale nie ma co do tego reguły, ponieważ nowoczesne budownictwo sprzyja oszczędzaniu energii. Jeśli wybieramy apartamentowiec, który został odpowiednio zaprojektowany to koszty za zużycie energii mogą zmieścić się w granicach 1,5-2 tys. złotych. Wszystko zależy od tego z jakich dodatków korzystamy i jak często. Odpowiednia wentylacja, ocieplenie, zaprojektowanie instalacji grzewczych idealnie optymalizuje wtedy wydatki, które są po prostu niskie. Jakie dodatkowe sprzęty użytkujemy w apartamentach? Wyróżnimy kilka urządzeń i przedstawimy orientacyjne roczne koszty energii przez nie spożytkowanej:

  • klimatyzacja – 600 – 1000 zł,
  • jacuzzi – 1 – 2 tys. zł,
  • ogrzewanie podłogowe – 300 – 500 zł,
  • inteligentne mieszkanie 1-2 tys. zł.

Generują one największe koszty i są standardem w większości lokali wyższej jakości. Klimatyzacja w zależności od intensywności korzystania z niej może generować nawet większe od wspomnianych kosztów. Jacuzzi w trakcie pracy obiera bardzo dużo energii. Częstotliwość kąpieli wpływa na wysokość rachunku. Ogrzewanie podłogowe to temat do osobnej dyskusji, przyjęliśmy, że jest ono tylko w łazience. Więcej uwagi chcemy jednak poświęcić systemowi inteligentnego mieszkania, który sprawia, że np. klaśnięciem włączamy światło, głosem telewizor, a gwizdaniem zasłaniamy okna. Tak, takie systemy są spotykane i to nie tak rzadko jak mogłoby się wydawać. Są one aktywowane przez czujniki ruchu, które umieszczone są w kilku miejscach w domu, dzięki temu system nie jest aktywny bez przerwy. Użytkowanie takiego systemu może wiązać się ze stosunkowo dużymi kosztami.
Podsumowując, decydując się na mieszkanie w apartamencie i do tego korzystać w pełni ze sprzętów, które są w nim zamontowane może kosztować nas nawet tysiąc złotych miesięcznie. Tak samo jak w przypadku każdego lokalu wszystko zależy od tego czy będziemy rozważnie korzystali z otrzymywanej energii. Dlatego wśród właścicieli apartamentów zmiana sprzedawcy prądu jest bardzo popularna. Niższa cena za kWh prądu oznacza duże oszczędności w rachunkach za prąd.

Zmiana Sprzedawcy