porównywarka cen prądu
Strona główna » Zmiana dostawcy energii elektrycznej. Od czego zacząć?
Ceny prądu Rachunek za energię Sprzedawcy prądu

Zmiana dostawcy energii elektrycznej. Od czego zacząć?

Myślałeś kiedyś o zmianie dostawcy energii elektrycznej? Najwyższa pora. Zmiana dostawcy nie jest już taka trudna, jak to było kiedyś. Kilka lat temu każdy zainteresowany zmianą dostawcy musiał to robić na własną rękę. Teraz zrobi to za Ciebie konkurencyjna firma, pośrednicząca w sprzedaży energii elektrycznej.

Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnych cen energii elektrycznej u swojego dotychczasowego dostawcy, w każdej chwili możesz poszukać konkurencyjną firmę. W internecie znajdziesz dużo jednostek pośredniczących, które wykonają za Ciebie analizę zapotrzebowania na energię.

Skontroluj – potem zmień dostawcę

W Polsce mamy sześciu dostawców prądu. Operatorami systemu dystrybucyjnego są takie firmy jak: Enea Operator sp. zo.o. (północno-zachodnia Polska), Energa-Operator S.A (Polska północna), PGE Dystrybucja S.A. (Polska wschodnia), RWE Stoen Operator Sp. z o.o. (Warszawa), Tauron Dystrybucja GZE S.A. (okręg katowicki), Tauron Dystrybucja S.A. (Polska południowa). We wszystkich okręgach można również znaleźć innych sprzedawców. Z każdym z nich możesz podpisać umowę jeśli nie odpowiada Ci dotychczasowa współpraca. Wybór jest dość szeroki, bo obecnie funkcjonuje ponad 50 różnych podmiotów. Listę znajdziesz na stronie internetowej www.maszwybor.ure.gov.pl

Zanim zdecydujesz się to zrobić, porównaj oferty. O tym, na co powinieneś zwrócić największą uwagę opowiemy w kolejnym artykule z serii „jak zmienić dostawcę energii elektrycznej”. W kilku słowach chcemy jednak, abyś postarał się zwrócić uwagę na najbardziej istotne kwestie:

  1. Ceny – pamiętaj, że ilu dostawców, tyle cen. Mogą one się znacznie różnić.

  2. Płatność – każdy ma swój sposób dokonywania płatności oraz inny termin.

  3. Umowa – zwróć uwagę na okres obowiązywania umowy.

  4. Wypowiedzenie – dokładnie przeanalizuj część umowy dotyczącą warunków wypowiedzenia.

  5. Inne informacje – to co istotne: gwarancja stałej ceny, ostrzeżenie o dodatkowej opłacie handlowej.

W celu ułatwienia porównania ofert dostępnych na rynku, Urząd Regulacji Energetyki przygotował kalkulator taryfowy. Znajdziecie go na stronie www.maszwybor.ure.gov.pl (trzeba kliknąć w baner CENKI – Kalkulator Taryf Energetycznych). Kalkulator taryfowy umożliwia porównanie oferty cenowej sprzedawców i porównanie różnic w koszcie zakupu energii elektrycznej w ujęciu rocznym. Odpowiedzi na kolejne pytania, jak zmienić dostawcę energii elektrycznej szukajcie w kolejnych artykułach na naszym blogu.

Zmiana Sprzedawcy