porównywarka cen prądu
Strona główna » 4 proste kroki, jak oszczędzać energię
Rachunek za energię

4 proste kroki, jak oszczędzać energię

Społeczeństwo coraz częściej zdradza zainteresowanie życiem w stylu eko. Z roku na rok wzrasta świadomość ekologiczna, za czym idzie zainteresowanie tematem oszczędzania energii we własnym mieszkaniu. Każdy w końcu chce się uwolnić od wzrastających kosztów za zużycie prądu, przyczyniając się przy okazji do dbałości o własne środowisko.

Każdego roku ceny energii w Polsce rosną. W zależności od dystrybutora ceny kształtują się na różnych poziomach. Dobre i to, że w porównaniu do naszych europejskich sąsiadów, płacimy za korzystanie z energii elektrycznej znacznie mniej. Mimo to, większości z nas zależy na wypracowaniu w sobie zdrowych nawyków, które będą miały duży wpływ na oszczędzanie energii.

Podpowiadamy, jak w kilku krokach oszczędzać energię:

Krok 1 – odpowiednia taryfa

Zanim podpiszesz umowę z dostawcą prądu, przemyśl wybór taryfy. Funkcjonują dwie: jednostrefowa (całodobowa) i dwustrefowa (dzienno-nocna). Wybierając dwustrefową, w wybranych godzinach możesz zaoszczędzić energię (np. w godzinach 22:00 – 6:00). To doskonałe rozwiązanie dla osób, które korzystają z elektrycznego ogrzewania. Wybierając opcję jednostrefową za każdy zużyty kWh naliczana jest stała opłata.

Krok 2 – zadbaj o oświetlenie

W pomieszczeniach gdzie przebywasz najdłużej w ciągu dnia zmień żarówki na energooszczędne. W ten sposób oszczędzasz energię nawet do 80%. Pamiętaj także, aby gasić światło w pomieszczeniach, w których w danym momencie Cię nie ma.

Krok 3 – uważaj na ogrzewanie elektryczne

Optymalna temperatura w pomieszczeniu to 20°C. Jeśli nie trzeba, nie podkręcaj ciepła. Nocą natomiast możesz obniżyć temperaturę o 3°C. Wietrząc mieszkanie, wyłączaj ogrzewanie.

Krok 4 – wyłącz niepotrzebne urządzenia

Włączona opcja czuwania (stand-by) niepotrzebnie pobiera prąd. Jeśli zależy Ci na oszczędności wyłączaj z gniazd elektrycznych urządzenia, z którym nie korzystasz w danym momencie. Naucz się wydajności i korzystaj z ekonomicznych opcji urządzeń. Zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzeń.

Zmiana Sprzedawcy