porównywarka cen prądu
Strona główna » Ile kosztuje prąd czyli co składa się na finalną cenę?
Rachunek za energię

Ile kosztuje prąd czyli co składa się na finalną cenę?

ile kosztuje prąd
Patrząc na rachunek za prąd często zastanawiamy się za co tak naprawdę płacimy. Widok ok. 8 pozycji na rachunku za prąd może nas zakłopotać. Poniżej wyjaśnimy ile kosztuje prąd i co tak naprawdę może spowodować obniżenie tych stawek.

Patrząc na rachunek za prąd często zastanawiamy się za co tak naprawdę płacimy. Widok ok. 8 pozycji na rachunku za prąd może nas zakłopotać. Poniżej wyjaśnimy ile kosztuje prąd i co tak naprawdę może spowodować obniżenie tych stawek.

Ile kosztuje prąd – składniki rachunku

Przeanalizujmy w takim razie jakie pozycje składają się na finalną wysokość rachunku. Na starcie podzielimy rachunek na 2 zasadnicze części związane z podmiotem, któremu płacimy, albo sprzedawcy prądu albo dystrybutorowi

 1. Opłaty pobierane przez sprzedawcę prądu:
  1. Opłata za energię elektryczną czynną (mnożona razy ilość kWh)
  2. Opłata handlowa (comiesięczna nie zawsze naliczana)
 2. Opłaty pobierane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej
  1. Opłata stał sieciowa (comiesięczna)
  2. Opłata zmienna sieciowa (mnożona razy ilość kWh)
  3. Stawka jakościowa (mnożona razy ilość kWh)
  4. Opłata przejściowa (comiesięczna)
  5. Opłata abonamentowa (comiesięczna)

Ile kosztuje prąd – cena kWh

W zależności od podejścia koszt prądu możemy podać w przynajmniej dwóch wariantach:

 1. Koszt prądu rozumiany jako energia elektryczna czynna – czyli stawka za każdą kWh jaką płacimy sprzedawcy prądu. To właśnie tą stawkę podają wszyscy sprzedawcy prądu w reklamach czy ofertach handlowych, którzy zachęcają nas do zmiany sprzedawcy prądu.
 2. Koszt prądu liczony jako stosunek wysokości rachunku do ilości zużytych kWh. Co ciekawe na każdym rachunku ta wartość będzie inna, ponieważ w skład rachunku wchodzą stawki zależne od zużycia prądu, a także te naliczane co miesiąc bez względu na zużycie prądu

Ile kosztuje prąd – faktury sprzedawców

Poniżej załączamy linki do stron gdzie będziecie Państwo mogli sprawdzić na stronach największych sprzedawców jak czytać faktury za prąd

 1. Rachunek za prąd firmy Enea
 2. Rachunek za prąd Energa
 3. Rachunek za prąd Innogy
 4. Rachunek za prądu Tauron
 5. Rachunek za prąd PGE – przewodnik po fakturze

Warto też odwiedzić kanał YouTube firmy Optimal Energy gdzie znajdziecie Państwo instruktażowe filmiki o tym jak poradzić sobie z odczytywaniem rachunków za prąd.

O tym jak ceny prądu w Polsce wypadają na tle innych Państw, a także czy z perspektywy ostatnich 10 lat płacimy mniej czy więcej za prąd już niedługo dowiecie się z naszego kolejnego wpisu!

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)