Dla wielu z nas rachunki za prąd są wciąż za wysokie, zaczynamy się zastanawiać jak oszczędzać prąd, który tak naprawdę wykorzystujemy do wszystkich naszych codziennych czynności – od porannej toalety począwszy, a na wieczornej kończąc. Dzisiaj podpowiemy Wam jakie są najlepsze sposoby, dzięki których będziecie mogli zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu!
Najlepsze sposoby jak oszczędzać prąd
Na początku warto pamiętać o tym, że przedstawione poniżej przykłady będą od nas wymagać systematyczności i zmiany przyzwyczajeń. Bez tego wygenerowanie jakichkolwiek oszczędności na rachunku za prąd nie będzie możliwe:
- Pierwszym sposobem, który jest nam znany od czasów szkoły podstawowej to gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Argument w 100% trafiony, ale jakieś 10 lat temu. Teraz wszystko zależy od żarówek jakie używamy. Ciągłe włączanie i wyłączanie światła, w sytuacji korzystania z żarówek energooszczędnych żadnych profitów nam nie da, a wręcz przeciwnie podniesie zużycie prądu.
- Jeśli rozliczamy się w oparciu o grupę taryfową G12 lub G12w (G13) cykliczne domowe czynności takie jak pranie, prasowanie czy pieczenie w piekarniku należy wykonywać, kiedy mamy okres tzw. taryfy nocnej, gdzie cena kWh prądu jest zwyczajnie niższa.
- Wyłączajmy urządzenia elektroniczne takie jak komputery, laptopy czy telewizory z prądu, a nie ustawiajmy ich w stan czuwania.
- Dla osób korzystających z ogrzewania elektrycznego wybór lepszej jakości grzejników, których również powierzchnia będzie odpowiednio dobrana do kubatury pomieszczenia z pewnością poprawi (obniży zużycie prądu)
- W wielu domach korzystanie z bojlera elektrycznego do podgrzewania wody jest wciąż praktykowane i nie ma się co dziwić, bo jest to wygodny sposób podgrzewania wody. To co możemy tutaj zrobić to przede wszystkim:
- Dobór pojemności bojlera do faktycznych potrzeb. 300 czy 400 litrowe zbiorniki długo się nagrzewają, a my i tak wykorzystamy max. 1/4 ich pojemności – przy zakupie warto zwrócić uwagę na zakup mniejszego bojlera, niż przesadzenie z jego gabarytem
- Jeśli już bojler ma określoną wielkość – włączajmy go tylko wtedy kiedy będzie nam potrzebny – rano i wieczorem, w ciągu dnia z pewnością jesteśmy w stanie poradzić sobie bez gorącej wody
Oszczędzanie a praktyka
Dla wielu z nas wymienione powyżej podporządkowania się do tego typu zachowań nie wchodzi w grę. Tak jak pisaliśmy na początku artykułu – tutaj ważna jest systematyczność. Dla tych z Was, którzy szukają innych rozwiązań polecamy wpis jak obniżyć rachunki za prąd, w którym podajemy konkretne przykłady zmian jak oszczędzać prąd bez konieczności codziennego pilnowania swoich zachowań.