Zima to czas kiedy koszty zużycia prądu rosną. Wielu z nas zastanawia się jak obniżyć rachunki za prąd? Dzisiaj podpowiemy Wam co należy zrobić, żeby w najbardziej skuteczny sposób zadbać o swój portfel.
Sposoby na to jak obniżyć rachunki za prąd
Zacznijmy od tego dlaczego akurat zimą zużycie energii elektrycznej jest statystycznie wyższe niż w innych porach roku. Przyczyną tego jest przede wszystkim:
- krótszy dzień – przez co oświetlenie używamy już czasami od godziny 15 do nawet 7 rano
- chłód na zewnątrz u osób, które np. ogrzewają mieszkanie czy dom lub podgrzewają ciepłą wodę, powoduje, że rachunki za prąd też będą wyższe
Przejdźmy w takim razie do pomysłów które, pomogą nam spać spokojniej i nie martwić się w tak dużym stopniu o to ile będziemy musieli w okresie zimowym zapłacić za prąd:
- Po pierwsze jeszcze zanim dzień zacznie być krótszy warto zastanowić się, która taryfa energii elektrycznej jest dla nas najbardziej korzystna czy G11, G12 czy inna grupa taryfowa prądu.
- Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie czy nasze urządzenie pobierające prąd są energooszczędne. Ten punkt wiąże się oczywiście z kosztami, jednak stara pralka, piekarnik elektryczny czy telewizor z lat 90 będą pobierać zawsze prawie 50% więcej energii niż ich aktualne odpowiedniku – tutaj jednak zdajemy sobie sprawę, że koszty wymiany takich urządzeń nie są niskie dlatego robimy to w miarę własnych możliwości
- Trzeci sposób związany jest z tematyką naszego serwisu – Zmianą sprzedawcy prądu. Jeśli mamy odpowiednio dobraną grupę taryfową, sprzęt elektroniczny/elektryczny, w takim czy innym stanie, bo nie stać nas na jego wymianę lub zwyczajnie dobrze pracuje, wystarczy poświęcić kilkanaście minut na znalezienie tańszej energii elektrycznej u innego sprzedawcy prądu. Cały proces jest darmowy, czas jego trwania jest związany z czasem wypowiedzenia aktualnej umowy (ale to za nas i tak zrobi nowa firma sprzedająca prąd) dzięki temu rozwiązaniu, bez żadnych kosztów jesteśmy w stanie obniżyć stawkę za kWh energii elektrycznej czynnej! Ceny prądu w 2016 roku póki co utrzymują się na zbliżonym poziomie jak w latach ubiegłych, ale pole do obniżenia ceny prądu jest zawsze o czym mogą się Państwo przekonać czytając nasz serwis.
- Jest także szereg innych sposobów związanych z wyłączaniem urządzeń elektrycznych, gaszeniem światła czy wymianą żarówek, o których każdy z nas wie dlatego nie będziemy szczegółowo się o nich rozpisywać. Jesteśmy bowiem przekonani, że każdy z nas możliwości obniżenia rachunku za prąd w taki sposób jest świadomy.
Rachunki za prąd w naszych domach
Powyższe przykłady pokazują nam, że w skrajnych przypadkach odpowiadając na pytanie jak obniżyć rachunki za prąd możemy wpłynąć na jego wysokość zużywając mniej prądu lub kupując go zwyczajnie taniej nawet o 35%. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo dużo zależy od nas, a sama zmiana sprzedawcy prądu to niższe rachunki za prąd o ok 5-10% – cała reszta zależy od nas!