porównywarka cen prądu
Strona główna » G12 taryfa dla lepszego odbiorcy prądu?
Taryfy energii elektrycznej

G12 taryfa dla lepszego odbiorcy prądu?

G12
Zostając na naszym blogu w tematyce grup taryfowych dzisiaj zajmiemy się przybliżeniem Wam czym jest grupa taryfowa G12. W poprzednich wpisach przybliżyliśmy dlaczego najwięcej z nas rozlicza się w grupie taryfowej G11 oraz dlaczego tak mało osób zdecydowało się przejść w rozliczenie za prąd w oparciu o grupę taryfową G12w oraz G13.

Zostając na naszym blogu w tematyce grup taryfowych dzisiaj zajmiemy się przybliżeniem Wam czym jest grupa taryfowa G12. W poprzednich wpisach przybliżyliśmy dlaczego najwięcej z nas rozlicza się w grupie taryfowej G11 oraz dlaczego tak mało osób zdecydowało się przejść w rozliczenie za prąd w oparciu o grupę taryfową G12w oraz G13. Dzisiaj troszkę więcej na temat klasycznej G12

G12 drugą najpopularniejszą taryfą w Polsce

Nie będziemy powielać już we wcześniejszych wpisach poruszanych argumentów dlatego skupimy się na tym co tak naprawdę jest dla nas istotne czyli dla osób chcących zdecydować się na zmianę grupy taryfowej, a istotna powinna być idea wprowadzenia w życie różnych stawek za energię elektryczną w ciągu doby. Skąd taki pomysł? Trzeba zasięgnąć wiedzy z naszej praktyki zawodowej. Musimy wiedzieć, że G12 dzieli dzień nie na 2 a tak naprawdę na 4 części:

  • godziny wieczorne najczęściej od ok. 21-22 do 7-8 rano – strefa nocna
  • godziny około południowe od ok. 7-8 rano do 12-13 – strefa dzienna
  • od godziny 12-13 do godziny 14-15 – strefa nocna
  • od godziny 14-15 do ok. 21-22 – strefa dzienna

Skąd pomysł, żeby akurat w taki sposób podzielić dobę? Wszystko za sprawą fizyki, a właściwie energetyki. Elektrownie posiadają największą sprawność wytwarzania energii elektrycznej, gdy pracują ze stałym obciążeniem. Czyli idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby odbiór prądu w naszych domach i firmach był w ciągu doby na stałym poziomie. Niestety tak się nie dzieje i w systemie elektroenergetycznym występują wahania, co przedstawia poniższy obrazek.

G12źródło: PSEE

Skutkiem nieregularnej pracy elektrowni jest jej niższa sprawność, większa awaryjność oraz większe zatruwanie środowiska, wynikające z nieregularnej pracy. Chcąc temu zapobiec lub przynajmniej zminimalizować skutki wahań zapotrzebowania w ciągu doby zachęca się niższymi cenami prądu świadomych odbiorców do włączania pralek czy gotowania w trakcie tzn. niżów poboru energii.

Mając G12 czuj się wyjątkowy

Takimi wydawać się może małymi zmianami możemy naprawdę wiele zdziałać. Oszczędności wynikające z odpowiedniego używania prądu w strefie nocnej to tylko zachęta dla nas, abyśmy mogli stać się świadomymi użytkownikami energii elektrycznej – a do bycia świadomymi serdecznie zachęcamy!

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 3 (1 ocena)