porównywarka cen prądu
Strona główna » Umowa na prąd na 12 miesięcy, oferty sprzedawców
Taryfy energii elektrycznej

Umowa na prąd na 12 miesięcy, oferty sprzedawców

umowa na prąd na 12 miesięcy
Przeglądając oferty sprzedawców prądu bardzo często zauważymy slogany takie jak „Gwarancja stałej ceny” lub „najtańsza energia w Polsce”. Co to oznacza dla nas, klientów? Czy rzeczywiście wybierając taką ofertę sprzedawcy energii możemy liczyć na najlepsze warunki umowy? Decydując się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej musimy zwrócić uwagę na kilka wskaźników.

Przeglądając oferty sprzedawców prądu bardzo często zauważymy slogany takie jak „Gwarancja stałej ceny” lub „najtańsza energia w Polsce”. Co to oznacza dla nas, klientów? Czy rzeczywiście wybierając taką ofertę sprzedawcy energii możemy liczyć na najlepsze warunki umowy? Decydując się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej musimy zwrócić uwagę na kilka wskaźników. Jednym z nich jest długość umowy i to właśnie temu poświęcony jest dzisiejszy wpis. Zmiany może dokonać każdy, na kogo przepisany jest licznik. O tym jak to zrobić pisaliśmy już na naszych stronach.

Umowa na prąd na 12 miesięcy, 2 czy 3 lata?

Decyzja dla wielu z nas może wydawać się bardzo prosta. Chcemy na jakiś czas mieć z głowy kontaktowanie się z firmą energetyczną, dlatego wybieramy umowę na 36 miesięcy. W ciągu trzech lat może zmienić się bardzo wiele na globalnym rynku energetycznym, dlatego sprzedawcy oferujący kilkuletnie umowy z gwarancją stałej ceny muszą zabezpieczyć dostawy prądu w stałej cenie. Nieodpowiedzialne byłoby, gdyby jakaś firma zdecydowała się na taką ofertę, nie mając w 100% zagwarantowanych dostaw prądu po stałej cenie, tym bardziej, że ceny na Towarowej Giełdzie Energii systematycznie rosną. Jeśli taka tendencja się utrzyma to umowy dłuższe są dla nas bardziej korzystne. Wiedzą o tym również sprzedawcy prądu, którzy odchodzą od długofalowych umów kosztem tych zawieranych na 12 lub 24 miesiące. Co w takim razie przemawia za krótszą umową:

 • stała niższa cena za kWh niż przy umowach na 36 i więcej miesięcy,
 • niska opłata handlowa lub jej brak,
 • mniejsze ryzyko związane z tym, że jeśli ceny prądu zaczną spadać, my będziemy mogli szybciej zmienić sprzedawcę prądu.

Po 12 miesiącach współpracy możemy jasno określić, czy jesteśmy zadowoleni z danych usług. Jeśli tak, to następstwem jest kolejna umowa z gwarancją ceny przez rok lub umowa na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Nie zamykamy sobie wtedy furtki z napisem „tańszy prąd”, ponieważ rynek zmienia się dynamicznie. To, że w maju dana oferta jest najlepsza nie znaczy że w przyszłym roku o tej porze, gdy znów będziemy szukali ofert nie znajdzie się propozycja bardziej atrakcyjna.

Tauron – Prąd Solo

Zobaczmy jak krótkoterminowe oferty wyglądają u jednego z największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce. Tauron obsługuje miliony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw na terenie całego kraju. Na ręce klientów oddaje ofertę „Prąd Solo”, która gwarantuje stałą cenę za kWh energii. W przypadku podniesienia cen, mamy pewność, że nie dotknie nas ta negatywna zmiana. Niezależnie od tego ile prądu zużywamy w porównaniu do innych sprzedawców otrzymujemy tańszą energię.

 • taryfa G11 – 0,3385 zł brutto/kWh
 • taryfa G12 – strefa 1 – 0,3919 zł brutto/kWh, strefa 2 – 0,2734 zł brutto/kWh

W taryfie G11 cena obowiązuje przez cały rok niezależnie od pory dnia. W taryfie G12 mamy standardowy podział na tzw. taryfę nocną(tańszą) i dzienną(droższą). Mamy także wybór pomiędzy e-Fakturą a fakturą papierową. Do obu wariantów doliczana jest opłata handlowa 15,50 zł, którą płacimy co miesiąc. Jak długo będzie obowiązywała ta oferta? Na stronie sprzedawcy znajdziemy taką informację: „Oferta ważna jest od 1.09.2018 r. do 30.10.2018 r. Stałe ceny sprzedaży energii oraz stawka stała lub opłata handlowa obowiązują do 31.08.2019 r.”

Po Prostu Energia umowa na 12 miesięcy

Tutaj mamy do czynienia z przedsiębiorstwem posiadającym dziesiątki lat doświadczenia na zagranicznych rynkach. Jak radzi sobie na polskim? Firma oferuje 3 różniące się od siebie oferty dostosowane do potrzeb klientów. Noszą one nazwy:

 • Standard
 • Dla Oszczędnych
 • Rodzina 500 Plus

W przypadku oferty Standard otrzymujemy umowę na 12 miesięcy, a do tego:

 • brak opłaty handlowej
 • gwarancję stałej ceny
 • 0,4539 zł brutto/kWh

Oferta Dla Oszczędnych dostosowana dla odbiorców, którzy zużywają mniej prądu tzn. ich zużycie nie przekracza 3MWh w ciągu roku. Umowa zawierana jest na 12 miesięcy, a w ramach tej propozycji dostajemy:

 • gwarancję stałej ceny
 • opłatę handlową – 9,90zł
 • do 0,4170 zł brutto/kWh

Najatrakcyjniejsza dla odbiorców zużywających dużo energii elektrycznej jest oferta Rodzina 500 Plus. Tutaj także obowiązuje nas 12 miesięcy rozliczenia. Każdy klient, wybierając tę ofertę otrzymuje:

 • 500kWh gratis czyli ok. 175 złotych
 • gwarancję stałej ceny
 • opłatę handlową – 9,90zł
 • do 0,4416 zł brutto/kWh

Gwarancja ceny, jest bardzo ważna, dzięki temu możemy przez najbliższy czas nie przejmować się zmianami na światowych rynkach. Po krótkim czasie możemy ponownie przebierać w ofertach lub starać się negocjować nowe warunki z obecnym sprzedawcą. Istnieje wiele możliwości zmniejszenia swoich rachunków za prąd. Bezapelacyjnie najskuteczniejszym jest zmiana sprzedawcy prądu, ponieważ w interesie sprzedawców jest, żeby zaoferować lepszą umowę niż jego konkurent. Aktualne stawki i oferty dostępne są oczywiście w naszej porównywarce cen prądu i gazu, do skorzystania z której serdecznie zapraszamy.

Zmiana Sprzedawcy