porównywarka cen prądu
Strona główna » Przepisanie licznika prądu na obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca
Rachunek za energię

Przepisanie licznika prądu na obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca

rachunek za prąd na obywatela Ukrainy
Jesteś właścicielem mieszkania i od jakiegoś czasu wynajmujesz je cudzoziemcom. Chcesz także, żeby najemca sam regulował płatności za energię. Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy przepisać licznik na lokatora, który nie jest obywatelem Polski? Jak wygląda taki proces i czy w ogóle można coś takiego zrobić? Są to pytania bardzo „na czasie” ponieważ w ostatnich latach do naszego kraju przybyło wielu obywateli chociażby z Ukrainy.

Jesteś właścicielem mieszkania i od jakiegoś czasu wynajmujesz je cudzoziemcom. Chcesz także, żeby najemca sam regulował płatności za energię. Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy przepisać licznik na lokatora, który nie jest obywatelem Polski? Jak wygląda taki proces i czy w ogóle można coś takiego zrobić? Są to pytania bardzo „na czasie” ponieważ w ostatnich latach do naszego kraju przybyło wielu obywateli chociażby z Ukrainy. Czy firmy energetyczne umożliwiają takie działanie?
Na wstępie rozwiejmy wszelkie wątpliwości – licznik można przepisać na dowolną osobę, która posiada dokument tożsamości, paszport lub kartę polaka i mieszka w Polsce. Każdy cudzoziemiec posiadający odpowiednie dokumenty, może związać się umową z firmą energetyczną. Reszta wygląda tak samo jak w przypadku, gdy do zawarcia umowy dochodzi pomiędzy obywatelami naszego kraju. Można w tym przypadku skorzystać także z pomocy pełnomocników. Niezależnie od narodowości, każdemu odbiorcy przysługują takie same standardy usług.

Przepisanie licznika prądu na obcokrajowca

Jest to częsta praktyka w przypadku gdy kupiliśmy i wynajmujemy mieszkanie, a także, gdy otrzymaliśmy jakąś nieruchomość w spadku. Żeby wykonać wszytkie formalności, trzeba zaopatrzyć się w kilka dokumentów (nas interesuje sytuacja wynajmu lokalu).

No to do dzieła! Na stronie sprzedawcy pobieramy odpowiednie pisma które muszą zostać wypełnione przez strony umowy, a będą to:

  • wniosek o zawarcie umowy kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji,
  • oświadczenie o wskazaniach licznika energii elektrycznej na dzień zdania/przejęcia lokalu.

W razie wątpliwości polecamy skontaktować się z dystrybutorem sieci, pracownicy infolinii odpowiedzą na pytania. Dokumenty można przesłać na adres korespondencyjny lub jeśli mamy na to czas można osobiście udać się do najbliższego punktu sprzedaży i tam wypełnić wszystkie dokumenty. Jest to o tyle lepsza sytuacja, że doradca będzie czuwał nad prawidłowym wypełnieniem papierów, a my będziemy mieli szybkie i bezbolesne przejście przez formalności Szczególnie, gdy nie jesteśmy zaznajomieni z wypełnianiem dokumentów i pracami administracyjnymi warto w sposób bezpośredni załatwić formalności.

Procedura przepisania licznika na nowego odbiorcę nie jest niczym skomplikowanym. Operatorzy sieci starają się możliwie uprościć i przyspieszyć ten proces. Konieczność przepisania licznika może spotkać każdego z nas, dlatego warto wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji. Szczególną i na pewno problematyczną kwestią do tej pory było pytanie o to, czy mogę przepisać licznik na cudzoziemca. Od teraz wiemy, że jest to możliwe i nie wymaga od nas skomplikowanych czynności. Kolejnym krokiem może być np. zmiana sprzedawcy prądu możemy wtedy kupić prąd np. z farmy wiatrowej na morzu bałtyckim i płacić nie tylko mniej za 1 kWh ale także wspierać rozwój OZE w naszym kraju

Zmiana Sprzedawcy