Nikt z nas nie lubi wydawać zbyt wiele pieniędzy na coś co może nas kosztować grosze. W takim razie dlaczego wciąż tak niewielu Polaków zdecydowało się na zmianę sprzedawcy i wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej? Dziś zajmiemy się porównaniem dwóch najpopularniejszych taryf dla gospodarstw domowych. G11 czy G12, która z nich jest korzystniejsza?
Taryfa G11 dla domu
W niej rozliczana jest zdecydowana większość gospodarstw domowych. Jest to bardzo prosta taryfa – jednostrefowa. Oznacza to, że niezależnie od pory dnia płacimy zawsze tą samą cenę za kWh prądu. Dla kogo takie rozwiązanie jest dobre? Przede wszystkim dla osób, które potrzebują prądu w dzień. Spore zużycie w godzinach od 7 do 21 jest rejestrowane praktycznie w każdym z domów. Dotyczy to głównie korzystania z lodówki, pralki, zmywarki, a także korzystania z komputerów i telewizji. Jeśli nie jesteś nocnym markiem to odpowiednio przemyślane korzystanie z urządzeń RTV i AGD połączone ze zmianą sprzedawcy prądu powinno przynieść wymierne korzyści, z których z całą pewnością będziesz zadowolony.
Taryfa G12 dla domu
Dwójka na końcu oznacza podział na dwie strefy. Jedna z nich tzw. „dzienna” jest droższa i obowiązuje najczęściej w godzinach 6-13 i 15-21, a druga „nocna” jest dla nas dostępna w pozostałych godzinach i to wtedy za energię elektryczną zapłacimy mniej. Jak dużo mniej? W czasie dziennej strefy koszt kWh to około 38 gr, natomiast w trakcie nocnej cena może spaść do nawet 25 gr. Jest to ogromna różnica patrząc na to w kontekście użytkowania pralki, ogrzewania elektrycznego czy korzystania z kuchenki indukcyjnej. Jak widać oszczędzanie wymaga od nas pewnego wysiłku, ponieważ przy dobrze zorganizowanej pracy możemy otrzymywać nawet o 40% niższe rachunki. Cena prądu G12 – sprawdź.
Kalkulacje – G11 czy G12?
Przyjmijmy, że w taryfie G11, po dodaniu opłat stałych, zmiennych, dla sprzedawcy i dystrybutora, cena 1 kWh to 55 gr. Dla taryfy G12 przyjmijmy, że w trakcie strefy „dziennej” koszt to 62 gr, a „nocnej” 49 gr. Na początku sprawdźmy jak wyglądają wydatki, gdy w ciagu dwóch miesięcy zużyjemy 400 kWh i z prądu korzystaliśmy głównie od 7 do 22.
G11: 400 * 0,55 = 220 PLN
G12: Tutaj musimy zauważyć, że od 7 do 22 mija 15 godzin, z czego co najmniej 3 są rozliczane w niższych stawkach. Jeśli świadomie dysponujemy otrzymywaną energią to w czasie otrzymywania tańszego prądu korzystamy więcej z urządzeń takich jak pralka czy zmywarka. Dlatego przyjmujemy, że 40% kWh rozliczamy w strefie nocnej. Oto wyniki naszych obliczeń:
240 * 0,62 + 160 * 0,49 = 148,8 + 78,4 = 227,2
Wnioski – G11 czy G12?
Taryfa G12 okazuje się w tym porównaniu minimalnie gorsza. Co zrobić, żeby tak nie było? Wszystko zależy od tego jak bardzo zatroszczymy się o pobieranie prądu w taryfie nocnej. U większości sprzedawców barierą, po której przekroczeniu G12 jest korzystniejsze od G11 to około 40-45% zużycia w strefie nocnej. Nie wymaga to od nas wielkiego wysiłku, jednak jeśli chcemy realnie zaoszczędzić warto zainteresować się tym tematem i zmienić swojego sprzedawcę prądu, który może zaoferować nam dużo korzystniejszą ofertę.