porównywarka cen prądu
Strona główna » Taryfa C11 czy C12a
Taryfy energii elektrycznej

Taryfa C11 czy C12a

Decyzja o otworzeniu działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością przemyślenia kilku rzeczy. Jedną z istotnych kwestii, o których przedsiębiorcy często zapominają, jest wybór odpowiedniej taryfy prądu. Do najbardziej popularnych taryf należą C11 i C12a. Sprawdź, która z taryf może zaoferować Ci większe korzyści, taryfa C11 czy C12a oraz zdecyduj, która z nich najlepiej pasuje do profilu twojej działalności.

Taryfa C11 czy C12a

Podstawową i zarazem jedyną różnicą dzielącą obie taryfy, ale która może przesądzić o dokonaniu wyboru w sporze taryfa C11 czy C12a, jest liczba stref czasowych. Pod tym określeniem ukrywa się liczba stawek cenowych za prąd w okresie doby.

C11 jest całodobową oraz jednostrefową taryfą dedykowaną dla firm. Oznacza to, że stawka za zużytą energię elektryczną pozostaje na tym samym poziomie przez całą dobę.

Natomiast C12a jest taryfą dwustrefową, z czym wiąże się obowiązywanie w ciągu doby dwóch stawek – tzw. stawki szczytowej oraz stawki pozaszczytowej. Granice stawek wyznaczane są przez konkretne godziny:

  • Stawka szczytowa obowiązuje zazwyczaj w godzinach 8:00-11:00 oraz 17:00-21:00
  • Stawka pozaszczytowa obowiązuje zwykle w godzinach 11:00-17:00 oraz 21:00-8:00

Powyższe godziny mają charakter jedynie orientacyjny, przedstawiają najczęściej powtarzany model. Do tej pory nie zdecydowano się wprowadzić żadnych ustawowych regulacji, które wyznaczałyby obligatoryjny model godzinowy dla taryfy dwustrefowej.

Podsumowując, przedsiębiorca wybierając taryfę C11 zobowiązuje się do opłacania zużycia prądu według stałej, niezmiennej stawki. Natomiast decydując się na taryfę C12a jest zobligowany do zapłaty rachunku według dwóch stawek, zróżnicowanych cenowo. Oferty sprzedawców prądu w zakresie taryfy C11 oraz C12a, możesz porównać w porównywarce cen prądu i gazu OptimalEnergy.

Taryfa C11 czy C12 – którą taryfę wybrać?

Przedsiębiorca wyposażony w wiedzę o dwóch rodzajach taryf, może podjąć odpowiednie kroki w celu wyboru tej taryfy, która w najlepszy sposób dopasuje się do profilu prowadzonej działalności.

Obie taryfy zasilane są z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia, o mocy umownej poniżej 40 kW, dlatego zarówno taryfa C11 jak i C12a dedykowane są dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Taryfa C11 sprawdzi się przede wszystkim u przedsiębiorców, którzy główną część swojej pracy wykonują w godzinach szczytu, lub dla których trudne jest określenie okresu wyższego oraz niższego zużycia prądu w ciągu dnia. Zainteresowani tą taryfa powinni więc być przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Taryfa C12a będzie natomiast najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy najwięcej energii zużywają w okresach pozaszczytowych.

Zmiana Sprzedawcy