porównywarka cen prądu
Strona główna » Prąd w G12w i G13. Taryfa G dla nielicznych
Taryfy energii elektrycznej

Prąd w G12w i G13. Taryfa G dla nielicznych

G12w
Taryfa G12w oraz G13 energii elektrycznej jest przeznaczona dla odbiorców indywidualnych, czyli liczniki rozliczające prąd w tej taryfie montowane są u nas w domach czy mieszkaniach.

Taryfa G12w oraz G13 energii elektrycznej jest przeznaczona dla odbiorców indywidualnych, czyli liczniki rozliczające prąd w tej taryfie montowane są u nas w domach czy mieszkaniach. Tak jak już na naszej stronie pisaliśmy grupa taryfowa G w ponad 90% przypadków rozliczana jest w grupie taryfowej G11. Dzisiaj zastanowimy się dlaczego tylko nieliczna grupa Polaków zdecydowała się zakupić prąd w taryfie G12w albo G13.

Kto decyduje się zmienić grupę taryfową na G12w albo G13?

Zacznijmy od tego co kryje się pod symbolami, które nazywają nam grupy taryfowe. Nazwa grupy taryfowej składa się z:

  • Literki (w tym przypadku „G” od gospodarstw domowych
  • Dwóch cyfr, z których pierwsza mówi nam o mocy przyłączeniowej. Jeśli mamy 1 to znaczy, że nasza moc przyłączeniowa wynosi do 40kW. Jeśli więcej niż 40kW wtedy w nazwie taryfy za literką pojawia się numer 2. Druga liczba mówi nam w ilu różnych strefach czasowych rozliczamy się w ciągu dnia, czyli jeśli mamy liczbę 1 to zawsze płacimy tyle samo za prąd, jeśli liczbę 2 to płacimy dwie różne stawki (dzienną i nocną), jeśli 3 to dobę ze względu na zmianę ceny mamy podzieloną na 3 części. O tym w której godzinie obowiązuje jaka stawka decyduje nasz lokalny Dystrybutor.
  • Ostatnim (niewymaganym oznaczeniem) jest literka, która definiuje specjalne grupy taryfowe dostosowane pod potrzeby klientów. Dla gospodarstw domowych spotykana jest tylko literka „w” która w nazwie taryfy mówi nam o tym, że niższe ceny prądu będziemy mieli w weekendy

Wracając do naszego głównego pytania, musimy napisać, że osoby decydujące się na zmianę grupy taryfowej, będą musiały zwracać uwagę na okresowość cen w ciągu doby. Tylko w takim przypadku zmiana będzie dla nas korzystna finansowo. Jeśli ok. 60% energii będziemy zużywać w czasie trwania tańszej grupy taryfowej z pewnością nasze rachunki za prąd będą bardziej dla nas przyjazne.

Osoba decydująca się na zmianę grupy taryfowej na G12w lub G13 musi pilnować okresowości cen w ciągu doby. Wstawiać pranie i piec wieczorami czy majsterkować w garażu w trakcie weekendu.

Jak zmienić grupę taryfową na G12w albo G13?

Grupę taryfową, każdy z nas może zmienić tylko (albo aż) raz do roku. Wystarczy jeden prosty wniosek, który można znaleźć na stronach internetowych dystrybutorów prądu, m.in. Enea czy Tauron

Tak czy inaczej zmiana grupy taryfowej i odpowiednie dopasowanie się do godzin, w których mamy tańsze godziny może nam przynieść nawet 12-15% niższe rachunki!

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 2.75 (8 oceny)