porównywarka cen prądu
Strona główna » Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce
Ceny prądu

Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce

zmiana sprzedawcy prądu w polsce
W Polsce od 2007 roku każdy z nas może płacić mniej za energię elektryczną. Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce to ciekawa alternatywa dla tych z nas, którzy nie są zadowoleni z jakości obsługi obecnej firmy energetycznej.

W Polsce od 2007 roku każdy z nas może płacić mniej za energię elektryczną. Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce to ciekawa alternatywa dla tych z nas, którzy nie są zadowoleni z jakości obsługi obecnej firmy energetycznej. Poniżej przedstawimy informacje na temat popularności zmian sprzedawcy prądu, a także co tak naprawdę wpływa na naszą decyzję dotyczącą ew. zmiany sprzedawcy prądu.

Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce możliwa od 2007 roku

Możliwości prawne dotyczące zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce były wprowadzana stopniowo. W pierwszej kolejności możliwość zakupu prądu z tzw. wolnego rynku mieli najwięksi czyli firmy, pobierające energię elektryczną w grupie taryfowej A. Dla ciekawych takich odbiorców energii elektrycznej mamy w Polsce ok. 300 są to np. kopalnie węgla czy inne duże zakłady przemysłowe zużywające często więcej energii elektrycznej niż 100 tysięczne miasto. W kolejnych latach zgodnie z przyjętą przez polski rząd strategią pilnowaną przez Urząd Regulacji Energetyki, do wolnego rynku włączane zostawały coraz to nowe grupy odbiorców, aż w końcu regulacje prawne i praktyczne możliwości rynku pozwoliły w roku 2008. Natomiast 2012 rok okazał się tan naprawdę pierwszym zauważalnym rokiem, gdzie na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się ponad 60 tys. odbiorców z grupy taryfowej G.

zmiana sprzedawcy prądu w polsce

Jak pokazuje powyższy screen ze strony Urzędu regulacji Energetyki do października już prawie 400 tys. z nas zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu w domu, a ponad 150 tys. w firmie.

Część z nas patrząc na wykres może się zastanowić skąd ten nagły wzrost popularności w ostatnich latach. Powodów jest kilka:

  • każdy z nas wie, że taką możliwość ma
  • coraz większy wybór wśród ofert dostępnych na rynku
  • uproszenie procedur związanych ze zmianą sprzedawcy prądu
  • sprzedaż prądu przez duże firmy telekomunikacyjne takie jak Plus czy Orange

Naszym zdaniem popularność zmiany sprzedawcy prądu w Polsce jest dużo wyższa niż pokazują statystyki, a to ze względu na to, że wielu z nas nie zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu, ponieważ dostało korzystniejszą kontrofertę od obecnego sprzedawcy prądu. Czyli tak naprawdę skorzystaliśmy z możliwości jakie daje wolny rynek – obniżyliśmy cenę prądu jednocześnie nie zmieniając sprzedawcę prądu.

Tak czy inaczej wolny rynek energii elektrycznej jest korzystny dla każdego z nas i o tym należy pamiętać!

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)