porównywarka cen prądu
Strona główna » Błędy elektryka – źle położona instalacja
Rachunek za energię Sprzedawcy prądu

Błędy elektryka – źle położona instalacja

Zmiana sprzedawcy prądu w Warszawie

Gruntowne remonty wymagają wymiany lub położenia zupełnie na nowo instalacji elektrycznej. Jej wadliwe wykonanie stwarza zagrożenie dla ludzkiego życia, jak również dla nieruchomości. Podczas prac instalacyjnych trzeba przestrzegać kilku zasad. Sprawdź więc, czy wybrałeś dobrego elektryka.

1. Nie prowadź prac samodzielnie

 

Nigdy pod żadnym pozorem nie zabieraj się za montaż instalacji elektrycznej na własną rękę, jeśli nie znasz się na temacie. W trosce o bezpieczeństwo zleć prace elektrykowi, która posiada uprawnienia do 1 kV. Dokładnie przeanalizuj jego referencje.

 

2. Unikaj nieładu

 

Obwody elektryczne nigdy nie powinny być kładzione na skróty. Kable muszą być układane równolegle do krawędzi ścian, co pozwoli odtworzyć ich przebieg na podstawie położenia puszek rozgałęźnych i osprzętu. Niesolidni wykonawcy często idą na skróty. Zmniejszając zużycie materiałów, ułatwiają sobie prace. Przewody są układane na ukos i mimo że po otynkowaniu ścian instalacja jest niewidoczna, to przebieg przewodów w przyszłości będzie nie do otworzenia. Przewody tak zainstalowanie są narażone na uszkodzenia, np. podczas wiercenia otworów na półki czy ramki.

 

3. Przewody

 

Obwody jednofazowe (230 V) muszą być wykonane jako trójprzewodowe. Obwody trójfazowe (tzw. siłowe 230/240V) jako przecioprzewodowe. Przewodów ochronnych nie przyłącza się do obwodów zasilających na przykład oprawy, które mają II klasę ochronności.

 

Przepisy mówią o tym, że w instalacjach elektrycznych ułożonych na stałe, przewód ochronno-neutralny PEN musi mieć przekrój żyły nie mniejszy niż 100 mm kw. (miedziany) lub 16 mm kw. (aluminiowy). Dużo mniejsze przekroje są w instalacjach w budynkach jednorodzinnych. W nowych instalacjach koniecznie trzeba zastosować układy TN-S, w których są osobne przewody ochronne PE i neutralne N.

 

Sieci zasilające często pracują w układzie czteroprzewodowym TN-C. Instalacja odbiorcza PEN koniecznie musi być rozdzielona na dwa osobne – PE i N. Rozdzielenie następuje w złączu lub w rozdzielnicy w budynku. W ten sposób można przejść do układu TN-S.

Zmiana Sprzedawcy