porównywarka cen prądu
Strona główna » Inteligentne liczniki energii elektrycznej – za niedługo w Polsce
Rachunek za energię Sprzedawcy prądu

Inteligentne liczniki energii elektrycznej – za niedługo w Polsce

Do roku 2020 w ramach programu „Inteligentne Sieci Energetyczne” w Polsce mają się pojawić inteligentne liczniki energii elektrycznej. Do poszukiwania oszczędności mobilizują nas stale rosnące ceny energii.

Inteligentne liczniki mają zaoszczędzić rocznie 6-10% kosztów eksploatacyjnych. Szykują się wielkie zmiany w polskiej energetyce. Polska zobligowana została przez Unię Europejską do realizacji tzw. programu 3×20, który zakłada:

 

  • minimalizację o 20% emisji CO2
  • 20% wzrost udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym
  • 20% wzrostu efektywności energetycznej

 

Czas na realizację tych założeń mamy do roku 2020. Na realizację tych założeń częściowo mają wpłynąć inteligentne sieci energetyczne i liczniki energii. Specjaliści oszacowali, że montaż inteligentnych liczników energii pozwoli zaoszczędzić nawet 10% na kosztach ponoszonych na energię elektryczną. Gospodarstwa domowe mają korzystać z dostaw energii poza szczytowym poborem mocy i przy wsparciu energii odnawialnej w postaci kolektorów słonecznych, wiatraków horyzontalnych czy ogniw fotowoltanicznych).

 

Inteligentne liczniki energii elektrycznej posiadają wbudowane systemy komunikacji do systemu informatycznego. Steruje on odczytami energii i parametrami licznika w zakresie włączeń, taryf, informacji o energii czy ciągłości dostawy. Inteligentne liczniki energii mierzą zużycie energii, przy czym na bieżąco kontaktują się z operatorem sieci. Stały monitoring pozwala przeliczyć rzeczywiste zużycie energii, za którą będziemy musieli zapłacić. Dotychczas wygląda to tak, że prognozy są wyliczane na podstawie odczytów wykonanych przez firmy.

Zmiana Sprzedawcy