Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest instalacja elektryczna? Ma ona zapewnić zasilenie odbiorników elektrycznych, które są używane w gospodarstwie domowym. Z czego składa się instalacja? W jaki sposób układać przewody? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej.
Zacznijmy od tego, że wszystkie prace instalacyjne powinny być prowadzone przez osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia elektryczne.
Liczba obwodów w domowej instalacji
Liczba obwodów gniazd w elektrycznej instalacji domowej zależy od rozmieszczenia gniazd oraz punktów oświetleniowych, a także – mocy i rodzaju urządzeń elektrycznych. Obwody są chronione przez wyłącz nadmiarowo-prądowy. W jednym obwodzie moc zainstalowanych urządzeń nie może przekraczać 3,5 kW, gniazd wtykowych nie może być więcej jak 10, a punktów oświetleniowych 20.
Jak układać przewody instalacji elektrycznej?
Domowe instalacje elektryczne można układać na kilka sposobów:
- w rurkach instalacyjnych przykrytych tynkiem – konieczne wykucie bruzdy o głębokości 2-2,5 cm i zamontowanie elastycznej rurki plastikowej (tzw. „peszel”)
- bezpośrednio w warstwie tynku – używa się przewodów wielożyłowych płaskich w podwójnej izolacji (oznaczenie YDYp); mocuje się je opaskami z taśmy aluminiowej, po czym tynkuje
- w listwach instalacyjnych – na powierzchni ściany przewody najczęściej kładzie się w korytkach instalacyjnych
- na powierzchni ściany – najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych; mocuje się je bezpośrednio do podłoża specjalnymi obejmami
Przekroje przewodów elektrycznych
Przekrój przewodu jaki wybierzemy, będzie uzależniony od obciążenia, jakie przewidujemy w danym obwodzie. Większość obwodów w instalacjach domowych wykonuje się przewodami o przekroju 1,5 mm2 lub 2,5 mm2. Przewody o większym przekroju wykonuje się jedynie przy doprowadzeniu energii elektrycznej do obiektów poza budynkiem mieszkalnym (np. garażu).