porównywarka cen prądu
Strona główna » Instalacja elektryczna w Twoim domu – praktyczne porady
Sprzedawcy prądu

Instalacja elektryczna w Twoim domu – praktyczne porady

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest instalacja elektryczna? Ma ona zapewnić zasilenie odbiorników elektrycznych, które są używane w gospodarstwie domowym. Z czego składa się instalacja? W jaki sposób układać przewody? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej.

Zacznijmy od tego, że wszystkie prace instalacyjne powinny być prowadzone przez osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia elektryczne.

 

Liczba obwodów w domowej instalacji

 

Liczba obwodów gniazd w elektrycznej instalacji domowej zależy od rozmieszczenia gniazd oraz punktów oświetleniowych, a także – mocy i rodzaju urządzeń elektrycznych. Obwody są chronione przez wyłącz nadmiarowo-prądowy. W jednym obwodzie moc zainstalowanych urządzeń nie może przekraczać 3,5 kW, gniazd wtykowych nie może być więcej jak 10, a punktów oświetleniowych 20.

 

Jak układać przewody instalacji elektrycznej?

 

Domowe instalacje elektryczne można układać na kilka sposobów:

 

  • w rurkach instalacyjnych przykrytych tynkiem – konieczne wykucie bruzdy o głębokości 2-2,5 cm i zamontowanie elastycznej rurki plastikowej (tzw. „peszel”)
  • bezpośrednio w warstwie tynku – używa się przewodów wielożyłowych płaskich w podwójnej izolacji (oznaczenie YDYp); mocuje się je opaskami z taśmy aluminiowej, po czym tynkuje
  • w listwach instalacyjnych – na powierzchni ściany przewody najczęściej kładzie się w korytkach instalacyjnych
  • na powierzchni ściany – najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych; mocuje się je bezpośrednio do podłoża specjalnymi obejmami

 

Przekroje przewodów elektrycznych

 

Przekrój przewodu jaki wybierzemy, będzie uzależniony od obciążenia, jakie przewidujemy w danym obwodzie. Większość obwodów w instalacjach domowych wykonuje się przewodami o przekroju 1,5 mm2 lub 2,5 mm2. Przewody o większym przekroju wykonuje się jedynie przy doprowadzeniu energii elektrycznej do obiektów poza budynkiem mieszkalnym (np. garażu).

 

Zmiana Sprzedawcy