porównywarka cen prądu
Strona główna » C11 najlepsza taryfa dla małych firm?
Taryfy energii elektrycznej

C11 najlepsza taryfa dla małych firm?

rachunek za prąd na obywatela Ukrainy
Grupa taryfowa C jest przeznaczona dla odbiorców biznesowych, czyli prowadzących działalność gospodarczą, którzy zużywają więcej prądu niż przeciętne mieszkanie, jednak nie na tyle dużo, aby była konieczność instalowania po stronie klienta własnego układu rozliczeniowo-pomiarowego z doprowadzonym innym niż niskie napięcie prądem.

Grupa taryfowa C jest przeznaczona dla odbiorców biznesowych, czyli prowadzących działalność gospodarczą, którzy zużywają więcej prądu niż przeciętne mieszkanie, jednak nie na tyle dużo, aby była konieczność instalowania po stronie klienta własnego układu rozliczeniowo-pomiarowego z doprowadzonym innym niż niskie napięcie prądem. Innymi słowy w praktyce odbiorcy prądu z grupy taryfowej C11 zużywają średnio w roku od 2 do 25 MWh. Są oczywiście wyjątki, ale zdecydowana większość mieści się właśnie w tym przedziale.

C11 tylko dla małych odbiorców?

To zależy. Tak jak napisaliśmy wyżej, w tej grupie taryfowej przeważają małe zużycia prądu. Jeśli chcielibyśmy przeliczyć zużycie prąd na koszty możemy przyjąć, że 1 MWh zużywanego prądu (dystrybucja + sprzedaż prądu) kosztuje nas ok. 500 zł, w związku z powyższym rachunki za prąd w grupie taryfowej C11 wynoszą średnio rocznie od 1 000 zł do 12 500 zł. Trzeba tutaj dodać, że poza średniorocznym zużyciem prądu drugim istotnym czynnikiem decydującym o tym, w jakiej grupie taryfowej powinniśmy się rozliczać jest moc przyłączeniowa, która dla taryf C1x musi wynosić mniej niż 40 kW.

Taryfa C11 energii elektrycznej jest wykorzystywana przede wszystkim przez:

  • właścicieli sklepów
  • zakłady mechaniki pojazdowej
  • drobne działalności handlowo/usługowe
  • piekarnie

Czy warto zmienić grupę taryfową z C11 na inną?

Taryfa C11 charakteryzuje się przede wszystkim stałą ceną za kWh w ciągu trwania całej doby. Oznacza to, że bez względu na porę dnia będziemy płacić dokładnie tyle samo za prąd bez względu czy będzie to wczesna godzina poranna czy późna wieczorna.

Pomysł dotyczący zmiany grupy taryfowej należy zacząć rozważać gdy nasza działalność pozwala na włączanie maszyn czy urządzeń zużywających dużą ilość prądu w wybranym przez nas czasie. Jest to o tyle istotne, że jeśli zmieniając grupę taryfową np. na C12a lub C12b i będziemy zużywać prąd w czasie tzw. taryfy dziennej (szczytowej) taka zmiana nie przyniesie nam obniżenia rachunków za prąd.

Aby mieć pewność czy zmiana będzie dla nas korzystna najpierw sprawdźmy czy będziemy w stanie zużywać ponad 60% prądu w strefie „tańszej”. W przeciwnym razie zmiana grupy taryfowej na inną nie przyniesie nam oszczędności

Taryfa C11 cennik – sprawdź aktualny cennik!

Wymiana licznika przy zmianie grupy taryfowej C11

W niektórych przypadkach (stare układy pomiarowe) chęć zmiany grupy taryfowej wiąże się z koniecznością wymiany licznika. Tutaj na szczęście ten problem nas nie dotyka, ponieważ właścicielem liczników w grupach taryfowych C jest Zakład Dystrybucji, dzięki czemu ew. wymiana licznika będzie dla nas bezpłatna!

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)
Tag