porównywarka cen prądu
Strona główna » Kiedy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Cz. 2
Sprzedawcy prądu

Kiedy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Cz. 2

W poprzednim artykule odpowiedzieliśmy na pytanie: jak wybrać odpowiedni moment na zmianę sprzedawcy energii? Tym razem chcielibyśmy podjąć kolejne ważne dla tego zagadnienia kwestie.

Okazuje się, że nie ma jednoznacznie najlepszego okresu na zmianę sprzedawcy, jak również można to zrobić niezależnie od terminu obowiązującej umowy z dotychczasowym dostawcą. Co jeszcze jest ważne?

 

Czytaj —> Kiedy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Cz. 1

 

 

Czy gwarantowana cena energii się opłaca?

W przypadku klientów biznesowych proponowane warunki sprzedaży energii przewidują gwarancję niezmienności ceny przez cały okres obowiązywania umowy. Podmioty te zastanawiają się jednak, czy jest to korzystne. Sądzą, że jeśli ceny energii będą spadać, może się okazać, że kwota jaką zapłacą, będzie nieco wyższa niż ta, która wynika z aktualnych cen na rynku hurtowym. Tak, to prawda. Gwarancja działa jednak w obie strony. Ceny na rynku hurtowym mogą wzrosnąć. W tym momencie klient zapłaci nie więcej niż przewiduje umowa. Ryzyko ponosi więc sprzedawca energii i to on zapłaci za ewentualną stratę z tego tytułu.

Na rynku są również sprzedawcy, którzy proponują klientom cenę zmienną. Cena ta oparta jest o bieżący rynek hurtowy. Tego rodzaju oferta proponowana jest jednak zazwyczaj bardzo dużym i znaczącym klientom.

Warto także zwrócić uwagę na opłatę abonamentową. Jej wysokość różni się w zależności od długości okresu rozliczeniowego i sprzedawcy. Jeśli jesteś zwolennikiem ochrony środowiska możesz skorzystać z oferty pro-ekologicznej. Otrzymywana przez Ciebie energia z tej taryfy w zwiększonym stopniu pochodzi z odnawialnych źródeł.

 

Dokładnie przeczytaj umowę

Zanim cokolwiek podpiszesz, dokładnie przeczytaj umowę. Poproś o jej dostarczenie kilka dni przed podpisaniem, aby mieć czas na analizę dokumentu. W umowie mogą czaić się tzw. haczyki, które warto wychwycić na czas. Może się okazać, że cena na kilowatogodzinę będzie mniejsza o kilka groszy niż u konkurencji, jednak zostaną nam naliczone opłaty dodatkowe i ubezpieczenia. Unikaj również ryzyka związanego z podpisaniem umowy z firmą, która daje nam korzystną cenę, jednak umowa obowiązuje tylko przez określony czas (np. do końca roku). Ryzykujemy tym, że po upływie tego okresu otrzymamy znacznie wyższą cenę.

Zmiana Sprzedawcy