porównywarka cen prądu
Strona główna » Kiedy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Cz. 1
Sprzedawcy prądu

Kiedy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Cz. 1

Odbiorcy biznesowi i instytucjonalni mogą dobrowolnie wybrać sprze
dawcę energii elektrycznej od 1 lipca 2007 roku. Od roku mogą to uczynić również osoby prywatne. Jak wybrać odpowiedni moment na zmianę sprzedawcy energii?

Na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej decyduje się coraz więcej firm i osób prywatnych. Zmiana jest opłacalna, ponieważ można – w zależności od obecnie płaconej stawki i posiadanej taryfy – zaoszczędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Nadal jednak nie wiemy, kiedy warto zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. O tym, czy najlepszy jest początek czy koniec roku, czy lepiej czekać na zakończenie terminu obowiązującej umowy, przeczytacie poniżej.

Jaki okres najlepszy na zmianę sprzedawcy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy sprzedawcę energii warto zmienić na początku, w środku czy na końcu roku. Na razie trudno zauważyć rynkowy trend odpowiadający na to pytanie. Można zaryzykować stwierdzenie, że aby osiągnąć korzyść w postaci oszczędności, można zmienić dostawcę w każdym momencie. Wystarczy wybrać korzystniejszą ofertę – na lepszych warunkach niż dotychczasowa umowa.

Zmień sprzedawcę niezależnie od terminu

Jeśli jesteś zainteresowany zmianą sprzedawcy energii elektrycznej wystarczy, że wyślesz zapytanie o ofertę do kilku sprzedawców. W większości przypadków sprzedawcy cały proces zmiany przeprowadzają za klienta. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy. Jeśli powiesz, ile obecnie płacisz za energię, otrzymasz ofertę z nową wysokością ceny.

Wbrew pozorom, nie trzeba czekać na zakończenie obowiązującej umowy. Nie musisz również od razu rozwiązywać umowy z obecnym sprzedawcą. Nową umowę można podpisać z terminem obowiązywania od wybranej daty w przyszłości. Najczęściej jest to okres maksymalnie 2-letniego wyprzedzenia. Sprawdź najpierw, czy wypowiedzenie umowy nie skutkuje karami umownymi. Może się okazać, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej nie będzie opłacalna i lepiej będzie pozostać jeszcze przez jakiś czas przy obecnej stawce za prąd.

Zmiana Sprzedawcy