porównywarka cen prądu
Strona główna » Czym jest parametr IP?
Sprzedawcy prądu

Czym jest parametr IP?

Kupując oświetlenie nie zwracasz uwagi na parametr IP? Warto zmienić przyzwyczajenia. Przed ostatecznym zakupem oświetlenia dobrze będzie zwrócić uwagę na parametr IP, który oznacza stopień ochrony urządzenia elektrycznego przed czynnikami zewnętrznymi.

Widziałeś na oświetleniu napis na przykład IP68? IP oznacza z angielskiego „International Protection Rating”, czasami też „Ingress Protection Rating”. Stopień IP składa się również z dwóch do czterech znaków. Pierwsza z cyfr IP w skali od 0 do 6 oznacza stopień ochrony – im większa cyfra tym lepsza ochrona. Cyfra ta jest związana z ochroną przed ciałami stałymi takimi jak np. dotyk palców czy przedostawanie się kurzu. Cyfra z prawej strony oznaczenia posiada skalę od 0 do 9 – jest to oznaczenie stopnia ochrony przed wodą (wilgocią).

Parametr IP jest szczególnie istotny podczas wyboru oświetlenia ledowego do pomieszczeń wilgotnych takich jak łazienka czy kuchnia. Pamiętajmy więc o tym, aby wybierając oświetlenie szczególnie na zewnątrz budynku, zawsze kupować to z największym stopniem ochrony.

Zmiana Sprzedawcy