Parlament Europejski i Rada Europy wydała rozporządzenie w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (REMIT). Państwa członkowskie zobowiązane są do współpracy dotyczącej kontrolowania rynku energii oraz gazu. Wszystko to celem wykrywania nadużyć takich jak wykorzystywanie poufnych danych do manipulacji finansowych.
W Polsce instancją, która podejmie się zadania wykrywania i dochodzenia ws. łamania przepisów unijnego rozporządzenia jest Urząd Regulacji Energetyki. W związku z tym rozszerzają się kompetencje Prezesa URE.
Jak czytamy na stronach Rządowego Centrum Legislacji do nowych zadań URE należeć będą: kontrolowanie hurtowego rynku energii wraz we współpracy z UE, UOKiK oraz KNF, przekazywanie informacji o ewentualnych podejrzeniach dotyczących manipulacji na rynku energetycznym agencji ACER (European Agency for the Cooperation of Energy Regulators). Prócz tego URE zobowiązany będzie do prowadzenia rejestru uczestników hurtowego rynku energetycznego oraz dochodzenia w przypadku wykrytych wykroczeń przeciwko zapisom w REMIT.
URE będzie również nakładało kary pieniężne na firmy energetyczne zawierające umowy na hurtowym rynku energetycznym, które nie zgłoszą w odpowiednim czasie podejrzeń o manipulację.