porównywarka cen prądu
Strona główna » Oszczędzanie energii w domu zacznij od żarówek
Rachunek za energię

Oszczędzanie energii w domu zacznij od żarówek


W czasach, kiedy zużycie energii elektrycznej w naszych domach z roku na rok rośnie i rosną również opłaty za prąd, coraz częściej szukamy sposobów oszczędności. Najłatwiejszym z nich, a ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zamiana tradycyjnych żarówek próżniowych na energooszczędne.

Rynek energetyczny wypiera tradycyjne żarówki na rzecz energooszczędnych. Spośród nich do wyboru mamy: świetlówki kompaktowe, żarówki LED, żarówki halogenowe. Nazwa żarówek nie wzięła się znikąd i bynajmniej nie ma charakteru marketingowego. Żarówki energooszczędne pozwalają zużyć nawet do 80% prądu mniej niż żarówki tradycyjne. Dlatego też te tradycyjne nie bez powodu nazywane są energochłonnymi. Istnieje jeszcze sporo gospodarstw domowych, gdzie unika się proekologicznych rozwiązań. Przyczyna może być tylko jedna – przeświadczenie o kosztownej inwestycji. Z prostych wyliczeń okazuje się, że to mylne przeświadczenie.

Pierwszym argumentem przemawiającym na korzyść żarówek energooszczędnych jest właśnie ich zdolność do oszczędzania energii i trwałość. Posłużmy się prostym przykładem. Standardowej żarówce stosowanej w domach o mocy 75 W odpowiada 15 W mocy żarówki energooszczędnej. Biorąc pod uwagę fakt, że żarówka energooszczędna ma do 10 razy dłuższą żywotność i pobiera do 80% mniej prądu, zaopatrując domostwa w żarówki tradycyjne, musimy je po pierwsze częściej wymieniać, a po drugie generować większe zużycie energii i – co za tym idzie – kosztów. Prócz ekonomii, żarówki energooszczędne mają szereg innych zalet.

Żarówki energooszczędne są bezpieczne dla zdrowia oczu. Żarówki energooszczędne posiadają wysoki wskaźnik oddawania barw, nie powodując przy tym tzw. migotania. Dzięki temu wzrok nie męczy się tak szybko, jak przy sztucznym świetle żarówek tradycyjnych.

Żarówki energooszczędne nie nagrzewają się tak szybko, jak tradycyjne żarówki. Niska emisja ciepła to kolejny atut. Proekologiczny charakter żarówek energooszczędnych wynika nie tylko z niskiego poboru energii, ale także z możliwości ponownego wykorzystania tych żarówek. Ok. 90% zużytej świetlówki daje możliwość wyprodukowania nowej. Pamiętajmy jednak, że aby chcąc zutylizować zużytą bądź zbitą świetlówkę należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Zmiana Sprzedawcy