porównywarka cen prądu
Strona główna » Ile gniazdek potrzeba w mieszkaniu?
Sprzedawcy prądu

Ile gniazdek potrzeba w mieszkaniu?

Odpowiednia ilość i prawidłowe rozmieszczenie gniazd elektrycznych w mieszkaniu stanowi o optymalnej funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Podpowiemy standardowe, najczęściej stosowane rozwiązania.

Po pierwsze – skonsultuj z elektrykiem rozmieszczenie gniazd

Planowanie lokalizacji gniazd elektrycznych najlepiej ustalać przed wykańczaniem mieszkania lub też przed remontem. Decyzja powinna być przemyślana, gdyż wszelkie zmiany będą później związane z przerobieniem całej instalacji.

Konsultacja z elektrykiem pozwoli ustalić, gdzie mogą być rozmieszczone gniazda i w jakiej ilości. Bierze się tu pod uwagę funkcję pomieszczenia, a co za tym idzie moc poborową sprzętu, który będzie podłączany do gniazd.

Optymalna ilość gniazd w poszczególnych pomieszczeniach – porady

Ilość gniazd wtykowych w pomieszczeniu powinna być zależna od funkcji pomieszczenia oraz od ilości standardowych sprzętów, które będą w nim eksploatowane.

Najwięcej urządzeń AGD niewątpliwie używamy w kuchni. Jeśli więc zależy nam na jej funkcjonalności powinniśmy zaopatrzyć pomieszczenie w co najmniej pięć gniazd. Z tego co najmniej trzy będą używane stale dla takich sprzętów jak chłodziarko-zamrażarka, kuchenka elektryczna, zmywarka czy też czajnik elektryczny. Dla urządzeń używanych regularnie lub sporadycznie powinny być osobne gniazda wtykowe, do których zawsze w razie potrzeby mamy dostęp (robot kuchenny, ekspres do kawy, mikrofalówka, blender, opiekacz itp.). Zalecana wysokość, na której powinny być montowane gniazda w kuchni to ok. 30 cm nad blatem.

Pamiętając o wyszczególnieniu osobnych obwodów, możemy stosować gniazda potrójne bądź poczwórne.

Łazienka to specyficzne miejsce, w którym rozmieszczenie gniazdek powinno być przede wszystkim w bezpiecznej odległości od źródeł wilgoci – umywalek, pryszniców, wanien, brodzików. Za tę optymalną odległość uznaje się ok. 60 cm. Na pewno co najmniej jedno gniazdo będzie eksploatowane stale (pralka). Poza tym optymalnym rozwiązaniem będą jeszcze co najmniej dwa gniazda (np. na sprzęty służące do modelowania włosów).

Optymalna ilość gniazd wtykowych w pokojach dziennych to co najmniej pięć gniazd. Prócz gniazd potrzebnych do eksploatacji sprzętu RTV, głośników, stojących lamp, komputerów itp. potrzebne są również gniazda antenowe oraz sieciowe. Warto założyć je w każdym pokoju, niezależnie od funkcji, jaką ma pełnić. Pamiętajmy, że najbardziej funkcjonalna lokalizacja gniazd wtykowych w pokojach dziennych występuje na wysokości do 30 cm od podłoża.

Zmiana Sprzedawcy