porównywarka cen prądu
Strona główna » Sprzedaż energii. Sprzedawcy i docelowi klienci
Porównanie cen prądu

Sprzedaż energii. Sprzedawcy i docelowi klienci

ile prądu zużywa apartament
Sprzedaż energii elektrycznej to układ w którym tak jak w każdej innej transakcji występują 2 strony. Pierwszą z nich są sprzedawcy energii elektrycznej, którzy prąd kupują za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii

Sprzedaż energii elektrycznej to układ w którym tak jak w każdej innej transakcji występują 2 strony. Pierwszą z nich są sprzedawcy energii elektrycznej, którzy prąd kupują za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii lub bezpośrednio od producentów (elektrowni), drugą natomiast klienci docelowi, czyli każdy z nas osób, posiadających licznik energii elektrycznej przypisany na swoje nazwisko lub na firmę.

Sprzedaż energii przez koncesjonowane podmioty

Możliwość sprzedaży energii elektrycznej w Polsce mają podmioty, które uzyskały koncesję od Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie tego typu działalności. To czy dana firma posiada koncesję, czy jest tylko pośrednikiem możemy sprawdzić wchodzą w rejestr przedsiębiorstw posiadających koncesję. Jeśli firma tam widnieje znaczy to, że jest pełnoprawnym uczestnikiem rynku.

Podmiotów posiadających koncesję na OEE (Obrót Energią Elektryczną) jest w Polsce ponad 400. Jednak tylko niewiele ponad 40 z nich faktycznie świadczy usługi związane ze sprzedażą prądu do odbiorców finalny. Po co w takim razie pozostałym koncesja na OEE? Najczęściej są to b. duże zakłady, które zdecydowały się na zakup poprzez Towarową Giełdę Energii prądu na własne potrzeby. Jest to oczywiście uzasadnione ekonomicznie.

Ci ze sprzedawców, którzy faktycznie zdecydowali się na przygotowanie oferty dla odbiorców końcowych podzielili się na 2 grupy:

  • sprzedających prąd tylko do odbiorców biznesowych (taryfa C, B oraz A)
  • sprzedających energię elektryczną do odbiorców indywidualnych i biznesowych (czyli dodatkowo dla taryfy G)

Kierowane oferty są bardzo różnorodne. Dostępne na rynku firmy zaczynają prześcigać się w pomysłach jak sprzedać produkt u podstawy którego leży energia elektryczna. Z handlowego punktu widzenia warto wyróżnić oferty, które gwarantują:

  • stałą cenę prądu w trakcie obowiązywania umowy
  • możliwość skorzystania z kontraktu elastycznego, czyli nasza cena jest np. co kwartał aktualizowana w odniesieniu do tego co dzieje się na giełdzie (produkt sprzedawany tylko dla odbiorców biznesowych)
  • ceną rosnącą w trakcie umowy – najczęściej tak się dzieje kiedy padniemy ofiarą nieuczciwych sprzedawców prądu

Sprzedaż prądu a docelowi klienci

Tak jak pisaliśmy wyżej – opcji do wyboru jest bardzo dużo. Warto jednak poświęcić 15 minut swojego czasu i kiedy będziemy chcieli zdecydować się na zmianę sprzedawcy prądu dobrze poznać możliwości rynku, korzystając np. z porównywarek cen prądu lub samemu analizując to dana firma na do zaoferowania.

Zmiana Sprzedawcy
Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)